Gündemİzmir Haberleri

Benzin ve motorine bu gece yarısından itibaren zam!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan alınan son dakika bilgisine göre akaryakıt fiyatlarındaki hareketlilikten dolayı bu gece yarısından itibaren benzin ve motorine zam geldi. Peki İzmir'de benzin ve motorinin litre fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre benzin ve motorin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren zam geldi.

Benzine 20 kuruş, motorine 27 kuruş gelen zammın ardından söz konusu fiyat artışı pompaya yansıyacak.

İZMİR’DE BENZİN VE MOTORİNİN LİTRE FİYATI NE KADAR OLDU?

Zammın ardından İstanbul’da ortalama 5,31 TL’den satılan benzinin litresi 5,51 TL’ye çıkacak. Benzinin litresi Ankara’da 5,46 TL’den 5,66 TL’ye, İzmir’de ise 5,48 TL’den 5,68 TL’ye yükselecek. İstanbul’da 5,00 TL’den satılan motorinin litresi 5,27 TL’ye yükselecek. Motorinin litresi Ankara’da 5,09 TL’den 5,36 TL’ye, İzmir’de ise 5,11 TL’den 5,38 TL’ye çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.