Ekonomi

Benzin fiyatlarına büyük indirim geldi!

EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre akaryakıt fiyatlarına büyük indirim geldi. Peki, benzin fiyatına ne kadar indirim uygulandı. İndirim ne zaman geçerli olacak? İşte cevabı

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) akaryakıt fiyatlarına indirim geldiğini duyurdu. EPGİS tarafından yapılan açıklamada, “Akaryakıt Fiyatlarında İndirim 17/11/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 32 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Benzin kaç paraya satılacak?

İndirim sonrası Ankara’da ortalama 7,03 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,71 liraya, İstanbul’da 6,97 liradan 6,65 liraya, İzmir’de 7,05 liradan 6,73 liraya düşecek.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt fiyatları Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Ancak akaryakıt fiyatları dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.