07.11.2019, 17:07

BEN EN ÇOK ÇOCUKLARIMI SEVİYORUM

Dünyaya gelen bir bebeğin ilk sesi. Ciğerlerine giren ilk oksijenin verdiği şiddetli sancının etkisiyle ağlar, o acı çektiği için değil, yaşama merhaba dediği için anne dünyanın en mutlu yüz ifadesine sahiptir.

Hayatımıza dâhil olan en kıymetlimizi büyütürken hissettiklerimizi, tam anlamıyla hiçbir kalem yazamamıştır. En güzel yaşamı çocuğumuza vadetmek için yaşamımızı hep zorlarız. Yememizden, içmemizden, her şeyimizden kısarız onlar için. Aslında her anne babanın çocuğu en güzeldir, en zekidir, en kusursuzdur. Ta ki okul yaşamı başlayıncaya kadar. Ne olduysa anne babanın düşünceleri değişmeye başlar ve çocuğundan beklentiler hayatlarının en büyük alanını kaplar hale gelir. Ben buna anne babanın hayat öğretilerinde çelişkilerin arttığı dönem gözüyle bakıyorum.

Çocuğumuzun kaderini belirleyen yine anne baba olarak bizleriz. Hayatımızın en önemli öğretisini çocuklarımızı büyütürken yaşarız. Hedeflediğimiz yere geldiklerini görmemiz bütün ömrümüzü alır. Çoğu anne babanın çocuklarını yetiştirirken kaygıları da büyüktür.

Ben bu yazı dizisinde tüm anne babalara ulaşmak, onların kaygılarını ve soru işaretlerini azaltmak için can atan bir eğitim uzmanıyım.

Tabi ki tüm anne babalar olmasa da, çoğu anne baba çocuğunu yetiştirirken araştırır, okur, akıl danışır. Her zaman söylediğimi tekrar etmek istiyorum: Doğru bilgiye ulaşmak inanmak ve görmekle başlar. Çocuklarınızı daha bilinçli yönlendirmenize destek olmak amaçlı; araştırmalarımı ve birikimlerimi paylaşmak için bu köşede sizlerle olacağım.

*Ege Haber'de eğitim konulu köşe yazılarımla sizlerle buluşuyorum. Yorumlarınızla bu köşeyi zenginleştirmenizi bekliyorum. Konu başlıklarımızdan bazıları:

*Çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarının zekâ gelişimlerine etkisi.

*Verimli kitap okuma ‘’Çocuklarımız ne tür kitaplar okumalı, nasıl okumalı?’’

*21.yüzyılda Eğitimdeki gelişmeler.

*Türkiye'deki eğitimin Avrupa'daki eğitimden farkları.

*Yurt içinde ve yurt dışında çocuğumuza sunacağımız eğitim fırsatları.

*Çocuğumuzu göndereceğimiz okulun can güvenliği konusu.

*Profesyonel eğitim danışmanlığı almalıyız.

*Sınav kaygısı sadece ülkemizde mi yaşanıyor, Avrupa’da sınav sistemi.

*Sosyal sorumluluk projelerinin önemi.

*Yurt dışındaki üniversitelerin özellikleri, denklik durumları.

*Üniversiteyi yurt dışında mı okumalıyız?

*Yurt dışında yüksek lisans yapmalı mıyız?

Konu başlıklarımıza ek olarak, anne babalarla canlı ve sosyal medyadan sorularınıza cevaplar bölümünde de görüşme fırsatlarımız olacak. Sizlerden istediğim yazı dizimi okuyacak kadar bir zaman ayırmanız. Her anne ve baba bir öğretmendir. Siz anne babalara ayırdığım vakit ve paylaşımlarım çocuklarınıza verdiğiniz sevgi kadar kıymetlidir. Sevgiyle yaşamanızı diliyorum.

Yorumlar (4)
Gülseren Duman 6 gün önce
Hem Anne hem öğretmen olarak sevgisini ve emeğini esirgemeyen bir insan olarak sizi kutluyorum. Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını bekliyoruz.
İbrahim kaptan 6 gün önce
Harikasın öğretmenim. Hayatın her alanında varız var olmaya devam edeceğiz.
Gülseren Duman 6 gün önce
Hem Anne hem öğretmen olarak sevgisini ve emeğini esirgemeyen bir insan olarak sizi kutluyorum. Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını bekliyoruz.
Resmiye Sert 4 gün önce
Köyümüzün medarı iftiharı başarılarının devan etmesi dişleğiyle sevgiler.