Ekonomi

Belediyeden çok önemli karar! Asgari ücret 4 bin 300 lira oldu

Balçova Belediyesi tarafından çok önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında en düşük işçi maaşı 4 bin 300 lira oldu.

Balçova Belediyesinde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyelerde istihdam edilen taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ile Belediye-İş 4 No’lu Şube Başkanı Ayhan Doğan arasında imzalandı.

4 BİN 300 LİRA OLDU

Bu sözleşme 2 yıl geçerli olacak ve daha önce yan ödemelerle eline aylık ortalama 3 bin 300 TL geçen Balçova Belediyesi işçisi aylık 5 bin TL, 2 bin 700 TL alan işçiler ise aylık ortalama 4 bin 300 TL maaş alacak. Bu sözleşme kapsamında her işçi öğrenci olan çocuğunun eğitim durumuna göre yılda bir kez 500, 750 veya bin 250 TL eğitim yardımı alacak.

“HAKKANİYET İLE SÖZLEŞME İMZALANDI”

Belediye-İş 4 No’lu Şube Başkanı Ayhan Doğan açıklama yaptı ve tüm Türkiye’de örnek olacak bir sözleşmeye imza attıklarını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Yıllardır işçisinin hakkını bizimle aynı hassasiyetle savunan Balçova Belediyesi yönetimi, KHK’dan kadroya geçen arkadaşlarımız için de aynı hakkaniyet ile sözleşme imzaladı. Yevmiyelerimiz 20 yıllık sendikalı işçilerle neredeyse aynı oldu. Emekçi arkadaşlarım adına Başkan Çalkaya ve ekibine teşekkür ediyorum”

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da bir açıklama yaptı ve açıklamaları şöyle oldu:

“Biz, her emekçinin insanca yaşaması gerektiğine inanıyoruz. Sendika sözleşme yetkisi aldıktan kısa süre sonra sözleşmemizi imzaladık. İşçimize bütçemizin el verdiği en yüksek maaşı gününde ödeyeceğiz. Maaşını alan arkadaşım da Balçova halkı için görevini en iyi şekilde yapacak. Halkımıza en iyi hizmeti vermek için daha çok mücadele ederek çalışacağız”