Gündemİzmir Haberleri

Belediye İş Sendikası’ndan grev kararı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmaya varamayan Belediye İş Sendikası grev eylem kararı astı.

Bir süredir Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerde tıkanma yaşanınca işçiler grev kararı aldı.

Verilen bilgilere göre yeni dönemde maaşlarına %24 zam isteyen sendikalı işçilerin teklifi belediye tarafından kabul edilmedi. İZSU, İZULAŞ ve İZDOĞA şirketlerinde çalışan toplam 3 bin 650 işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmesinin tıkanması sonucunda sendika, belediye binasına grev eylem kararını astı.

EYLEME ÇOK SAYIDA İŞÇİ KATILDI

Görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine Büyükşehir Belediye binası önünde yapılan grev çok sayıda işçi katılımıyla gerçekleşti. Belediye İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Ömer Bolsoy ve 2 No’lu Şube Başkanı Metin Şanlı’nın da katıldığı grev sırasında sendikadan yapılan konuşmada; “En iyi sözleşme masada biten sözleşmedir. Bizler asla masadan kalkan taraf olmadık. Bizler elimizi hep uzattık. Ancak işverenin diyalogdan uzak, uzlaşmaz tutumu toplu sözleşmelerimizi tıkadı. Bizler emekçiyiz, bizler buradan aldığımız ücretle evimizi geçindiriyoruz. Hiç kimse bizden çocuklarımızı açlığa, yoksulluğa itecek bir anlaşmayı kabul etmemizi beklemesin. Başkan Tunç Soyer her zaman, her yerde ‘eşit işe eşit ücret’ dedi. Her zaman ‘ben de emekçiyim’ dedi. Her zaman ‘alın teri önceliğim’ dedi. Bizler de başkanımızın sözüne güvenerek gereğinin yapmasını istedik” ifadelerine yer verildi.

Grev sırasında, sorunun çözülmesi için önlerinde iki aylık bir süreç olduğunun da altı çizildi.