Gündem

Belediye ‘1 liralık maskeleri 3 katına satın aldığı iddiaları’ hakkında açıklama yaptı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin 1 liralık maskeleri 2,89 TL’ye satın aldığı iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü. Eleştirilerin hedefi haline gelen İBB konuyla ilgili kamuoyuna açıklamada bulundu. İBB tarafından yapılan açıklamada, söz konusu maskelerin İETT şoförleri için alındığı açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Üyesi ve Avukat Mücahit Birinci sosyal medya hesabından İBB’nin KDV dahil 1 TL olan Cerrahi maskeleri, KDV olmadan tanesini 2,89’dan satın aldığını açıklamıştı. Maske fiyatları nedeniyle eleştirilen İBB konuya ilişkin açıklamada bulundu. İBB tarafından yapılan açıklamada, salgın döneminde en zor görev yapanların arasında İETT şoförlerinin yer aldığı ve 2,89 TL’lik maskelerin şoförlerin kullanması amacıyla 100 bin adet alındığı ifade edildi.

İBB resmi internet sayfası üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı

“Bugün, bazı sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde, İETT’nin Mayıs ayında satın aldığı maskelerle ilgili bazı haber, değerlendirme ve iddialar yer almıştır. İBB olarak öncelikle belirtmek isteriz ki salgın döneminde en zor görev yapan meslek grupları arasında İETT şoförleri de başta gelmekte. Bu çalışma arkadaşlarımızın sağlıklarını, her dönem olduğu gibi pandeminin en yaygın olduğu süreçte de korumak gerekiyor. Bu nedenle, İETT şoförlerinin kullanması amacıyla 100 bin özel nitelikli maske satın alması yoluna gidilmiştir. Satın alma işlemi salgın nedeniyle mevzuatın izin verdiği şekilde doğrudan alım yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.

Alınan maskelerin özellikleri diğerlerinden farklı

Alınan maskeler 12 saat dayanıklıdır. Diğer maskelerden farklı olarak sıvı geçirmezdir. Hastalığın sıvı teması ile yayılma ihtimali yüksek olduğundan böylesi maskelerin tercih edilmesi İETT şoförlerinin sağlığı için en doğru karardır. Ayrıca bu maskeler elle iplik dikişi değil makine marifetiyle ultrasonik şerit dikişlidir. Yine kulakta bir rahatsızlık yaratmaması için halkaları şerit esneklik taşımaktadır. Koruma özelliğinin daha yüksek olması için diğerlerinden daha büyük ebatlı maskeler tercih edilmesi yoluna da gidilmiştir.

İlgili Makaleler