Editörün SeçtikleriEkonomi

Beklenen zam oranı belli oldu! Herkes bu haberi bekliyordu

Merkez Bankası’nın tahminlerine göre, Temmuz ayından itibaren emekli maaşlarına yüzde 25,39 oranında zam yapılacağı ifade edilerek bu zamlı maaşlarla, en düşük emekli maaşı 12.000-13.000 TL arasında olabileceği vurgulandı. Bununla beraber  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları ekonomi gündemini hareketlendirrirken emeklilerin maaşlarıyla ilgili yapılan düzenlemeler, Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde belirlendiği vurgulandı.

En Düşük Emekli Maaşı Tahmini

Merkez Bankası’nın son tahminlerine göre, en düşük emekli maaşı Temmuz’dan itibaren 12.000 TL ile 13.000 TL arasında olacağı ifade edilerek bu artış, emeklileri maddi olarak rahatlatacak önemli bir adım olarak değerlendirildiği ve  2024 yılında memur maaşları ve memur emeklilerinin aylıklarına da zam yapılacağı aktarıldı.  Zam oranlarına göre, memur maaşlarındaki artışın yüzde 15 olması bekleniyor. Bu adım, memurların ve emekli memurların maddi durumunu olumlu yönde etkileyecek.

Enflasyon Farkı Yansıtılacak

Mart ayı itibarıyla memur ve memur emeklisi maaşlarına enflasyon farkının da yansıtılacağı açıklandı. Bu adım, maaşlardaki güncellemelerin doğru oranda yapılmasını sağlayacak ve çalışanların satın alma gücünü koruyacak. Temmuz ayı emekli maaşları, ilgili kurumlar tarafından Temmuz ayı içinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Bu süreçte, emekli maaşı almak isteyenlerin ilgili kurumlara başvurması gerekmektedir.