Ege Haberleriİzmir HaberleriManşetPolitikaYerel

Beklenen gün geldi! İzmir deprem konutları sahipleri ile buluşuyor

İzmir’de, 117 kişinin ölümüne neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir yıl geçti. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı enkazların kaldırılmasının ardından depremde en çok etkilenen Bayraklı’da 7 proje alanı, ayrıca Bayraklı Şehir Hastanesi yakınlarında da rezerv alanı belirledi. TOKİ proje ve rezerv alanındaki çalışmalar kapsamında 1391 konut ve 298 iş yerinin inşasına hemen başlandı. 596’sı konut olmak üzere toplam 741 binanın yapımı tamamlandı.Yapımı tamamlanan konut ve dükkânlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü İzmir programı kapsamında Bayraklı’da katılacağı törenle hak sahiplerine verilecek.

 

İzmir’de 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan blokların yerine yenisi yapıldı. İlk anahtar teslimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün düzenlenecek törenle depremzedelere teslim edilecek. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, “Sayın Cumhurbaşkanımız sözünü tuttu. Kendilerinden çok memnunuz. Çok teşekkür ederiz. Konutlar 1 yıl içinde teslim ediliyor. Proje alanındaki fiyatlandırmalardan çok memnunuz. Taksitlendirmeler de çok iyi oldu” şeklinde konuştu.

İzmir'deki deprem konutları, depremin tam yıl dönümünde teslim edilecek

Konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde projelendirilirken; 2+1 daireler 90-94 metrekare, 3+1 daireler ise 102, 106, 118 ve 138 metrekare olarak yapıldı. Deprem sonrası enkaza dönen Rıza Bey, Doğanlar, Yağcıoğlu ve Yılmaz Erbek apartmanları ile Emrah ve Barış Sitesi’nin bloklarının yerinde de yeni binalar yükseldi.

3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanda depremzedeler için yapılan 3 bin 649 konuttan, ilk etabında inşa edilen 397 konutun da yılbaşında tamamlanması bekleniyor.