GenelSağlık

Bebekler için Koronavirüs aşı müjdesi. Gözler Eylül ayında!

BioNTech’in CEO’su ve Koronavirüs aşısını mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşısının çocuklar için yapılan deneme sonuçlarına ilişkin konuştu. Şahin bebeklerin aşılanması için müjdeyi verdi. Çalışmaların sonuçları Eylül’de açıklanacak.

Spiegel dergisine konuşan Uğur Şahin, yakın gelecekte küçük yaşlardaki çocuklara da aşı temin etmek istediklerini belirterek, 5-12 yaş arasındaki çocuklarda yapılan test sonuçlarının temmuz ayında, daha küçük çocuklara yapılan test sonuçlarının ise eylül ayında geleceğini ifade etti.

Çocuklara yapılacak aşı konusunda umutlu olduğunu belirten Şahin, “Her şey yolunda giderse, verileri değerlendirilir değerlendirilmez, ilgili yaş grubundaki tüm çocuklar için aşı onayına başvurabileceğiz” dedi.

‘3’ÜNCÜ DOZA İHTİYAÇ VAR’

Uğur Şahin geçtiğimiz gün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üçüncü doz aşıya ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

Aşının korumasının zamanla azaldığını, ilk 6 aylık verilere göre aşının 6 ayda etkisinin yüzde 95’den yüzde 91’e düştüğü bilgisini paylaşan Şahin, ”8 ay sonra aşı korumasına neden olan antikorların önemli ölçüde düştüğünü görüyoruz. Aşı korumasını yeniden yaklaşık yüzde 100’e geri getirmek için üçüncü doz aşı olmaya ihtiyaç var” dedi.

AŞI GENÇLER ARASINDA YÜZDE 100 ETKİLİ

BioNTech ve Pfizer, bu ay Amerikalı düzenleyicilerinden 12 – 15 yaş arasındaki gençlerde aşının acil olarak kullanımının onaylanması için başvuruda bulundu. Çünkü şirket Covid-19 aşısının 12-15 yaş arası gençler arasında yüzde 100 etkili olduğunu savunuyor. ABD’de 2 bin 260 genç üzerinde gerçekleştirilen faz 3 çalışmalarında aşının yüzde 100 etkili olduğu ve güçlü antikor tepkisi gösterdiği belirtilmişti.

Covid-19’a yakalan gençlerin hastaneye yatma oranı yetişkinlere göre çok düşük olsa da bazı vakaların ağır geçtiği biliniyor. Ayrıca gençlerde, asemptomatik vakalar daha fazla olduğu için virüsü yayma potansiyelleri çok daha yüksek.