Ekonomi

BBDK düzenleme yaptı: Bankalar 60 Yaş üstüne ayrıcalık tanıyacak!

Corona virüsü salgını süreci Bankacılık sektöründe köklü değişikliklere neden oldu. Bu dönemde şubelere gelmesi istenmeyen 60 yaş üstü için ödemeler talep ettikleri halde evlerine yapılıyordu. Bankacılıkta 60 Yaş üstüne ayrıcalık tanınmaya devam edecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), tarafından yapılan yeni düzenleme ile kredi kartı kullanan ya da bankada hesabı olan 60 üstü vatandaşlar direkt olarak müşteri hizmetlerine bağlanabilecek.

Türkiye’de corona virüsü salgınından etkilenen sektörler arasında bankacılıkta yer alıyor. Bu dönemde ekonomik olarak darda olan vatandaşlar için çeşitli kampanyalar düzenleyen bankalar, şubeye gelmesini istemedikleri 60 yaş üstü vatandaşların ödemelerini talep edilmesi halinde evlerinde yaptılar. Son olarak Bancılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) tarafından hazırlanan yeni düzenleme ile 60 yaş üstü vatandaş için bir ayrıcalık tanındı.

Yapılan düzenleme ile artık 60 yaş üstü vatandaşlar direkt olarak müşteri temsilcilerine bağlanabilecekler. Dijital kanalları kullanmakta zorluk çeken 60 yaş üstü vatandaşlar, kart iptal işlemlerini için şubeye gitmeden çağrı merkezinden halledebilecekler.

 

Pazarlama aramalarına saat sınırı

BBDK tarafından yapılan düzenlemeler bununla sınırlı değil. Bankaların çağrı merkezlerinden pazarlama ve satış amacıyla aramalara artık saat sınırlaması getirildi. Artık aramalar 09.00 – 20.00 arasında Pazar günü hariç olarak yapılabilecek. Müşteri aranmamayı talep ederse bu talebi dikkate alınacak.

Müşteri temsilcilerini puanlama

Yapılan düzenleme kapsamında çağrı merkezlerinin performansını ölçülendirmekte yer alıyor. Çağrı merkezi hizmet kalitesi buna göre aylık 100 üzerinden en az 70 olarak ifade edilecek. Bakanlara yapılan ölçümlerin raporları, BDDK’ya gönderilecek. Tüm bankalara konuya ilişkin uyum sağlamaları için 1 Temmuz’a kadar süre verildi.