Gündem

Bayramda kısıtlama olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi “Ülke bazında geçerli” diyerek anlattı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, katıldığı bir söyleşide önemli açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı’na ilişkinde açıklamalarda bulunan Metintaş, “'İl bazında kısıtlamalar pek uygulanmıyor. Ülke bazında olursa kısıtlamalar olursa daha geçerli oluyor' diye görüşler var.” İfadelerini kullandı.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlar tarafından bayramda kısıtlanma uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor. Bu konuya ilişkin olarak, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, katıldığı ‘Pandeminin Seyri ve Toplumsal Yansımaları’ söyleşisinde önemli açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı kısıtlamaları hakkında henüz kesin bir bilgilerinin olmadığını dile getiren Metintaş,” Bulaşın yüksek olduğu bazı iller var, öyle görünen iller var. Bu illerde bir kısıtlama olur mu? ‘İl bazında kısıtlamalar pek uygulanmıyor. Ülke bazında olursa kısıtlamalar olursa daha geçerli oluyor’ diye görüşler var. “ ifadelerini kullandı.

Et dağıtımında eldiven kullanılmalı

Bayramda vatandaşların dikkat etmesi gereken noktaları konuşmasında belirten Metintaş, “65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar namazına gitmesinler. Evde namazlarını kılabilirler, yerine getirebilirler. Herkesin bireysel seccadeyle gitmesi ve çok kısa süre kalması hemen dönmesi gerekiyor. Bayram namazından sonra yine bir bayramlaşma merasiminin olmaması ve maskeyle gitmesi önemli. Kurban kesim alanlarında oluşabilecek kalabalığı önlemekte belediyelere görevler düşüyor. Orada kalabalıkların olmasını önlemeliyiz, buna bir düzen gerekiyor. Şimdilerde kesim yapılan alanlar belli ama bu alanların çok kalabalık olduğunu önceki bayramlardan hepimizin tecrübesi var. Et dağıtımında eldiven kullanmak gerekiyor. Poşetleyip böyle dağıtılması ve dağıtım sırasında sosyal mesafe önemli”

Mezar ziyaretlerini erteleyelim

Kurban bayramında ev ziyaretlerine gidilmemesi gerektiğini söyleyen Metintaş, “Bu riski ortadan kaldırmak için belki açık havada alanlarda görüşebiliriz, sosyal mesafeyi açık alanlarda koruyup, yine el öpmeden, birbirimize dokunmadan, maskelerimizle beraber, ikramdan bulunmadan görüşmeliyiz. Kurban Bayramı ikram ritüelleri bol bir bayram. Bunlardan uzak durarak, sadece kolonyalarımızı dökerek belki de açık alanda çok kısa süreli ziyaretle geçiştirelim. Hastaysak, ateşimiz yüksekse zaten evden hiç çıkmayalım. Mezar ziyaretlerimizi kalabalık olmadan, 1 hafta önce ya da sonrasına ertelesek daha uygun olur. Kalabalığı mezarlıklarda oluşturmayalım. Burada da hijyene dikkat etmemiz gerekiyor.” Dedi.

Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı 1. Gün: 31 Temmuz Cuma
Kurban Bayramı 2. Gün: 1 Ağustos Cumartesi
Kurban Bayramı 3. Gün: 2 Ağustos Pazar
Kurban Bayramı 4. Gün: 3 Ağustos Pazartesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu