Gündemİzmir Haberleri

Bayramda İzmir’de kısıtlama olacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, koronavirüs salgınına ilişkin son durumu değerlendirirken, vakaların  en çok ve en az görüldüğü illeri açıkladı. Ayrıca bayramda kısıtlamaların olup olmayacağına ilişkin de konuştu.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün yeniden toplandı. Bakan Koca yaptığı açıklamada salgına ilişkin son durumu değerlendirirken, Kurban Bayramı’na ilişkin de konuştu. Bakan Koca bayramda il bazında kısıtlama olabileceğini açıkladı.

BAYRAMDA KISITLAMALAR OLACAK MI?

Bakan Koca konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ”Bugün kısmen Bilim Kurulu’nda gündeme geldi konu. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar, salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur.

Burada temelde, ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama bir takım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında bazı kısıtlamaların gündeme gelebileceği görüldü. Oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir. İllerdeki vaka sayılarına göre, il hıfsısıhha kurulları kararları alma konusunda yetkili. Bu nedenle il bazında bazı kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yeniden konuşacağız.” dedi.

EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN İLLER

Bakan Koca açıklamasında, ”İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Ayrıca son 3 gün en az vaka görülen 7 il ise, sırasıyla, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik.” dedi.

Ayrıca ”Filyasyon çalışmalarımızı önemsiyoruz. Burada %94.4’e kadar ulaştığımızı görüyoruz. Ortalama filyasyon süremizin 48 saatten 26 saate indiğini söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler