Gündem

Bayramda 4 günlük sokağa çıkma yasağında nereler açık? Market ve bakkallar açık mı?

Türkiye koronavirüs salgını nedeniyle ilk kez Ramazan Bayramını evlerinde geçirecek. 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı bu kez bayram dolayısıyla 81 il genelinde uygulanacak. Ramazan Bayramı arefesinde yani 23 Mayıs Cumartesi günü başlayacak olan sokağa çıkma yasağı 26 Mayıs saat 00.00'da sona erecek. Peki, 4 günlük sokağa çıkma yasağında nereler açık? Market ve bakkallar açık mı?

Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar bayramı evinde geçirecek. Koronavirüs önlemleri kapsamında 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı bu kez Ramazan Bayramı dolayısıyla 81 il genelinde 23-24-25-26 tarihlerinde 4 gün boyunca uygulanacak. Peki, 23-24-25-26 Mayıs’ta nereler açık nereler kapalı olacak? Market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler nasıl çalışacak? İşte tüm detaylar…

Ramazan Bayramı arefesi, yani 23 Mayıs Cumartesi gününden başlamak üzere, 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması yapılacak.

21-22 MAYIS MARKET VE BAKKALAR SAAT KAÇA KADAR AÇIK?

Market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 23.00’e kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

Kısıtlamanın olduğu cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir.

24-25-26 MAYIS MARKET VE BAKKALLAR AÇIK MI?

24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri ise market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler tamamen kapalı olacak.

Fırın, pastane ve tatlıcılar ise 23-24-25-26 Mayıs günlerinin tamamında hizmet verebilecek.

Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılacak. Vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri, sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

Seyahat izin belgeleri de sokağa çıkma kısıtlaması süresince geçerli olacak.

YASAĞA UYMAYANLARA PARA CEZASI

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem uygulanacak.

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.