EkonomiGündem

Bayrama sayılı günler kaldı: İşte büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını merak ediyor. Artan fiyatlara rağmen vatandaşlar dini vazifelerini yerine getirmek isterken İzmir’de de küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları belli oldu. İşte fiyatlar…

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Kaynaklar kurban pazarında küçükbaş hayvanlar yaklaşık 3 bin TL’den satılırken, büyükbaş hayvanlar ise ortalama 27 binden satışa çıktı.

Pazarda en dikkat çeken hayvan ise ağırlığı 1 ton 200 kilogramı bulan sığır oldu. Şu ana kadar 60 bin TL teklif verilen sığır için biçilen fiyat ise 75 bin TL. Batman Hasankeyf’ten gelen hayvan satıcısı Mehmet Günay, “Pazar 1 Haziran’da kuruldu. Şu ana kadar 8 adet hayvan sattım. Çadırların çoğunda hayvan çok azaldı. Burada 500-600 adet hayvan kaldı. İzmir’in en büyük hayvan pazarı burası. Pazarın en büyük hayvanı bende. Sabri Başkan adında Simental ırkı sığırım var. 1 ton 150 ile 1 ton 200 kilogram arasında bir ağırlığı var. 75 bin TL fiyat biçtik” dedi.

MASRAFLAR ARTTI

Afyonkarahisar’dan İzmir’e hayvan satmak için gelen Halit Bakış da, “Geçen sene toplam masrafımız 125 bin TL idi, bu sene 250 bini aştı. Geçen sene 150 TL’ye aldığımız yem, bu sene 375 TL oldu. Satın alan için de, satan için de zor. Şartlar geçen sene gibi değil; ama biz de mecburen hayvanımızı satmak zorundayız. Vatandaşlar yine de geliyor. Bu sene pazarlıklar konusunda biraz zorlanıyoruz. Onlar da haklı, biz de haklıyız” diye konuştu.