Gündem

Bayram tatiline arabasıyla çıkacaklar dikkat! Cezası büyük

Nisan ayının başlamasıyla birlikte, zorunlu kış lastiği uygulaması da sona erdi. Ancak, yaz aylarında kış lastiklerinin kullanılmaması önem arz ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen trafik kuralları gereği, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erdi. Özel araçlarda ise can ve mal güvenliği açısından önemli olan kış lastiği kullanımıyla ilgili zorunluluk, 1 Aralık’ta başlamıştı.

Para cezası riski

Araçların denetimi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor. Zorunluluğa uymayan araç sürücülerine idari para cezası uygulanıyor.

Lastik değişim ücretleri ve etkileri

Yaz aylarında kış lastiklerinin kullanılması, lastiklerin performansını olumsuz etkileyebilir. Bu durum, lastiklerin erken aşınmasına, performans kaybına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olabilir.

Mevsimine uygun lastik kullanımı ve çevresel etkiler

Kış lastikleri, özellikle soğuk hava, kar ve buzlanma gibi kış koşullarında daha iyi performans göstermek üzere tasarlanmıştır. Mevsimine uygun olmayan lastik kullanımı, çevreye daha fazla karbon salınımına neden olabilir. Bu nedenle, doğru lastik kullanımı çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlar.

Lastik değişim maliyetleri ve lastik otelleri

Türkiye’de lastik değişim ücretleri araç tipine göre 500 ila 1000 lira arasında değişmektedir. Ayrıca, lastiklerin mevsim dışında saklanması için lastik otelleri hizmet vermektedir. Lastik otellerinin fiyatları da 500 ila 1000 lira arasında değişmektedir.