Gündem

Bayram namazı saat kaçta kılınacak? Evde bayram namazı kılınır mı?

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle camilerde bayram namazı kılınamayacak. Sokağa çıkma yasağının da uygulanacağı bayramın ilk gününde vatandaşlar namaz konusunu araştırıyorlar. Peki, bayram namazı saat kaçta kılınacak? Evde bayram namazı kılınır mı?

Türkiye’de corona virüsü salgını etkilerini göstermeye devam ediyor. Her ne kadar vaka sayısında azalışlar yaşansa da, hükumet tarafından bazı tedbirler uygulanmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Ramazan Bayramı’nda bu sene camilerde bayram namazı kılınmayacak. Ayrıca sokağa çıkma yasağının da uygulanacağı bayram günlerinde, akraba ziyaretleri yapılmayacak. Ancak ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, “Bayram namazı saat kaçta kılınacak?” ve “Evde bayram namazı kılınır mı?” sorularının cevaplarını internet sayfaları üzerinden araştırmaya devam ediyorlar.

Bayram namazı evde kılınır mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bayram namazının evde kılınıp kılınamayacağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erbaş tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Dileyen evinde bayram namazını dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir. Böylece bayram namazı vaktinin bereketinden ve bayramın güzelliğinden ailemizle beraber en iyi şekilde istifade edelim. Bu bayramın hüzünlü gönüllerin sevince dönüşmesine vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.
Hanefî mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında Cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır. Şafiî mezhebine göre de bayram namazının bir yerde ve topluca kılınması esastır. Bununla birlikte değişik sebeplerle cemaate katılamayanların münferit olarak kılması da caizdir.

Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

ANKARA BAYRAM NAMAZI SAATİ : 06:00
İSTANBUL BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06:13
İZMİR BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06:26

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.