İzmir Haberleri

Bayraklı'ya ulaşım müjdesi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, Ulaşım, Etüt ve Projeler, Fen İşleri Daire Başkanları ve birim müdürlerinden oluşan Büyükşehir
bürokratları, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve belediye bürokratlarına, ilçeye yapılması planlanan ulaşım yatırımlarını açıkladı. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen
toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ana planında yer alan Bayraklı ile ilgili bölümler ele alındı.


Kavşak düzenlemeleri yapılacak
Ulaşım Planlama Şube Müdürü Fatma Garip Dilber, raylı sistemlerden kavşak düzenlemelerine kadar yapılacak yatırımları ve yenilikleri sunum eşliğinde anlattı. Dilber, “Orta vadede planlanan kuzey raylı sistem hattı, Katip Çelebi Üniversitesi, Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı ve Bornova’ya uzanıyor. Katip Çelebi Üniversitesi-Çiğli-Karşıyaka-Bayraklı- Bornova ve Halkapınar hattı 19 istasyon, toplam 19.5 kilometre olacak. Bu proje kapsamında 111 kavşakta düzenleme öngörüyoruz. Bu kavşakların 12’si Bayraklı ilçesinde bulunuyor. Bunlar üzerinde yaya, bisiklet, toplu taşıma ve özel araçlar için yenileme ve düzenleme çalışmaları yapılacak. Kısa vadede Bayraklı’daki kavşakların 2’sinin imalatı tamamlandı. Diğerleri uygulama programına alınacak ve etap etap yapılacak. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ve Smyrna Meydanı’ndan itibaren Bornova rekreasyon alanına kadar olan güzergahtaki tüm kavşaklar düzenlenecek” dedi. Bisiklet kenti Bayraklı Büyükşehir Belediyesi olarak Alsancak, Bayraklı ve Bornova’da bisiklet yolu güzergahları oluşturduklarını belirten Dilber, “Bisiklet yollarını yaptıktan sonra Bayraklı bölgesinde 39 bisiklet park alanı planlanıyor. Adliyenin arka tarafında 1 bisiklet ve yaya yolu köprüsü planlıyoruz. Bu, uzun vadede yapmayı düşündüğümüz bir proje. Böylece bisiklet yollarının Alsancak’a da bağlantısı sağlanmış olacak” diye konuştu.

Dilber, katlı kavşak ve yaya üst geçidi projelerini de değinerek, Bayraklı Ozan Abay Caddesi Yaya Üst Geçidi projesinin tamamlandığını ve yapımına başlanacağını açıkladı.Girne Bulvarı Şehit Erhan Vuruşkan Parkı ve Yeni Girne Pazar Yeri yanındaki park alanlarında ise yaya üst geçitlerinin ön projelerinin hazırlandığını da belirtti. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal da, ilçe halkının en büyük eleştirisinin denize ulaşamama ve kentsel dönüşüm olduğunu belirterek, “Denizimiz var ama vatandaş gidemiyor. Eğer Altınyol’u yer altına alabilirsek, en azından bu şikayetlerden birini bitirmiş oluruz. Bu proje hayata geçirilirse, sahilden Symrna Antik Kenti’ne kadar uzanan bir yürüyüş koridoru oluştururuz. Bu proje İzmir’in havasını değiştirir” dedi. Konuyla ilgili bilgi veren Fatma Garip Dilber de, Altınyol üzerinde bir taşıt alt geçidi planladıklarını dile getirerek, “Yaklaşık 150 metrelik bir alan kapalı kesit düşünülüyor. Yanaşma rampalarının olduğu kısımla birlikte 180 metrelik. Bayraklı Belediyesi civarında olacak. Böyle bir ön projemiz var” şeklinde konuştu.
Kavşak sizden, heykel bizden
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, kavşaklara kent tarihine ve dokusuna uygun heykeller yerleştirmek istediklerini belirtti ve, “Tarihi dokuyu hissettirmek istiyoruz. Eğer gerekli düzenlemeleri yaparsanız, heykelleri biz yaptıracağız” dedi. Bunun üzerine Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, kavşaklarda gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

Çocuk Hastanesi önerisi

Doğançay göletinin olduğu alanda “Çocuk ve Gençlik Köyü” kurmayı hedeflediklerini belirten Başkan Sandal, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, toplam 185 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek proje için yarışma düzenlenmesini istediğini ifade etti. Ayrıca, Çocuk Hastanesi önerisini Başkan Sandal, Manavkuyu Mahallesi’nde mülkiyeti Bayraklı Belediyesi’ne ait toplam 6 bin 500 metrekarelik alanda “Çocuk ve Gençlik Hastanesi” kurmayı hedeflediklerini belirterek, bu konuda Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Başkan Sandal, “Bu arazinin sağlık alanı olarak kullanılabileceğine dair plan notu var. Büyükşehir Belediyemize bağlı Eşrefpaşa Hastanesi, burayı dal merkezi olarak kullanabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı