EkonomiKamu

Başvurular yarın sona eriyor: e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz!

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok sektör ekonomik sıkıntılar yaşadı. Zor günler geçiren vatandaşlar maddi desteklerden yararlandı. Aşılamanın hızlanmasıyla normalleşme adımları atıldı ancak devlet desteği sürüyor. Bu kapsamda, 30 bin TL’den 75 bin TL’ye kadar faizsiz destek almak mümkün. ‘Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ kapsamında işletmelere 30 bin ila 75 bin TL’ye kadar faizsiz destek sağlanıyor. Söz konusu desteğe başvurular yarın bitiyor.

İsteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Devlet, koronavirüs salgınından etkilenen işletme sahiplerine destek amacıyla 35 bin ile 75 bin TL’ye kadar destek paketi sundu. KOSGEB’in Hızlı Destek Programı’nın ikinci faz başvuruları yarın sona eriyor. Mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektöründeki yenilikçi genç işletmelere ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ kapsamında sermaye desteği sağlanıyor.

FAİZ ÖDENMEYECEK

İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız yararlanacak. Yenilikçi genç işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek. Ödemeler 3 taksitte yapılacak. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan işletmenin aktif olduğu ve istihdamını Mart 2020’deki seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecek. İşletmelere verilecek geri ödemeli desteğin üst limiti; mikro işletmeler için aylık 10 bin lira olmak üzere 3 ay karşılığında toplam azami 30 bin, küçük işletmeler için de aylık 25 bin lira olmak üzere 3 ay karşılığında toplam azami 75 bin lira olarak belirlendi.

GERİ ÖDEME SÜRECÜ 2024’TE BAŞLAYACAK

Faizsiz desteğin geri ödeme süreci 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, e-Devlet üzerinden çevrim içi başvuruda bulunabilecek.