EkonomiGündem

Başvurular bugün sona eriyor: Elinizi çabuk tutup, tarihi kaçırmyaın!

Yüzlerce kişiyi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Başvurular bugün sona eriyor. TOKİ konut başvuruları için bugün son gün. Bugün başvuru yapmak isteyen vatandaşlar Ziraat Bankası ve Halk Bank’a başvurularını gerçekleştirebilir. Öte yandan arsa ve iş yerleri başvuruları devam ediyor.

TOKİ sosyal konut projelerine başvurular bugün sona eriyor. Yaklaşık 8 milyon kişinin başvurduğu konut projelerine Ziraat Bankası ve Halk Bank’tan başvuru yapılabiliyor. Konutta başvurular bugün sona ererken, arsa ve iş yerlerine başvurular ise 7 Kasım’a kadar devam edecek. Ayrıca konut kuraları da bu hafta gerçekleşerek, belli olacak.

2+1 DAİRELER 608 BİN TL

Arsa ve iş yerlerinin de dahil edildiği projede konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde yapılacak. Projede, 2+1 dairelerin bedeli 608 bin TL olarak açıklandı. Aylık taksitler ise 240 ay vade ile 2 bin 280 TL olarak belirlendi. 3+1 dairelerin fiyatının ise 851 bin TL olduğu projede, bu dairelerin de aylık ödemesi 3 bin 187 TL olarak belirlendi.

TOKİ KURA NE ZAMAN YAPILACAK?

Öte yandan projeyle ilgili en merak edilen konu ise kuraların ne zaman çekileceği oldu. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, konut projesinde kura çekimlerinin 31 Ekim itibarıyla başvurular biter bitmez ilk hafta gerçekleşeceğini duyurdu. Bulut, kura çekimi sonrası başvuru bedellerinin de iade edileceğini söyledi. Buna göre; TOKİ sosyal konut kura çekimi kasım ayının ilk haftasında gerçekleşecek.

BAŞVURU DETAYLARI

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri”, “En az yüzde 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Diğer alıcı adayları” olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitleri her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.