Ege Haberleriİzmir Haberleri

Başkan Tunç Soyer duyurdu! İzmir – Selanik gemi seferlerine ilişkin flaş açıklama

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, görev süresinin bitmesi sebebiyle veda ziyaretinde bulunan Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael Christos Diamessis’i ağırladı. Başkan Soyer, pandemiden dolayı ertelenen Selanik – İzmir deniz seferleri projesi için çalışmalara yeniden başlayacaklarını kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael Christos Diamessis ile İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza’yı makamında ağırladı. Büyükelçi Diamessis, görev süresinin bitmesi sebebiyle yaptığı veda ziyaretinde Başkan Tunç Soyer’e ikili ilişkilere verdiği destek için teşekkürlerini sunarken, “Devletler arasında çok yakın ilişkiler olmadığı halde sizin verdiğiniz bu destek için müteşekkiriz. Ortak geçmişimiz, iyi kötü anılarımız var. Artık sadece güzel anılarla devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“İzmir-Selanik arası gemi seferleri için çalışmalara tekrar başlayacağız”

Başkan Tunç Soyer de, “Tam da bu sebeple ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekli. Gelecek bizim. Dayanışma içerisinde ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Emekli olduğu zaman İzmir’e tekrar geleceğini ifade eden Diamessis, İzmir-Selanik arası ilişkilerin geliştirilmesinin önemini kaydetti. Başkan Soyer ise “Selanik-İzmir gemi seferlerini yeniden istiyoruz. Pandemiden dolayı bu proje gecikti; ama çalışmalara tekrar başlayacağız” dedi. Ziyaret sonunda Başkan Soyer, Büyükelçi Diamessis’e üzerinde zeytin dalı figürü bulunan bir plaket verdi.