Sağlık

Baş ağrısı nedenleri? Baş ağrısı nasıl geçer? İlaçsız kesin çözüm…

Baş ağrısı günden güne artan stres, sağlıksız besinler ile çağımızın hastalığı. Peki nasıl geçer? Nedenleri nelerdir?

BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Baş ağrısı neden olur? Baş ağrısını geçirmenin yolları nelerdir? Kesin çözüm nedir? Bir baş ağrısı stres veya duygusal sıkıntı belirtisi olabilir veya migren veya yüksek tansiyon, anksiyete veya depresyon gibi tıbbi bir bozukluktan kaynaklanabilir. Baş ağrısı diğer başka problemlere de yol açabilir. Kronik migren baş ağrıları olan kişilerin, düzenli olarak işe veya okula gitmesi çok zor olabilir. İlk önce bu nedeni ya kendi kendimize ya da bir doktor aracılığıyla bulmamız gerekmektedir.

BAŞ AĞRISI ÇÖZÜMLERİ…

Karanlık Bir Odada Yatmak

Strese dayalı baş ağrısıyla mücadele etmenin ilk yolu olarak aklınıza hemen bir ağrı kesici ilaç içmek gelmesin. Çünkü ağrının önüne geçmenin doğal yolları var ilaçtan önce. Migrene dayalı bir ağrı ise yaşadığınız, karanlık ve sessiz bir odada yatarak krizi atlatmayı tercih edin.

Açık Havada Yürüyüş Yapmak

Stres ve gerilimden uzak bir ortamda dinlenmeye çalışın. Bulunduğunuz yerin havadar olmasına özen gösterin. Ağrıdan dolayı ışığa karşı duyarlılığınız arttıysa karanlıkta dinlenin.

Kendinizde o gücü buluyorsanız, açık havada yürüyüş yapmak da baş ağrısına iyi gelir.

Başa Masaj Uygulamak

Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına doğru cildinizi gererek masaj yapın.

Sıcak Duş Almak

Sıcak duş, vücudunuzda gevşeme hissi yaratır. Duşa girmezseniz, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletin. Ardından su ılık olana kadar soğuk su ekleyin. Ayak banyosundan sonra çorap giyin ve dinlenmek üzere yatın. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrısı sona erebilir.

Soğuk Uygulamak

Bir bezi soğuk suyla ıslatarak veya poşete buz koyarak başınıza soğuk kompres yapın.

Ağrı Kesici İlaçlar Almak

Ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Ancak, her ağrıda ilaç kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz, bir süre sonra ilaç ağrıları yaşamaya başlarsınız. Yani ilaç bağımlısı olduğunuz için ilacı almadığınızda ağrı başlar. Dolayısıyla mümkün olduğunca ağrı kesici almamakta fayda var.

BAŞ AĞRISI İÇİN EN HIZLI VE KESİN ÇÖZÜM…

Doğru baskı noktalarına basarsanız baş ağrınızın hemen geçtiğini göreceksiniz. İşaret parmağınız ve baş parmağınızın arasına şiddetli bir şekilde baskı uygulayın. Acıyana kadar basabilirsiniz. Bunu 30 saniye boyunca uygulayın. Baş ağrınız geçene kadar 2 elinize de uygulayın. Baş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz…

Bir cevap yazın