Ekonomi

Bankadan hesabı olanlara flaş uyarı: 15 Haziran 2021’e kadar başvurmayanın silinecek!

Kamu ve özel bankalarda hesabı bulunan vatandaşlar kimi zaman banka hesaplarında paralarını unutabiliyorlar. Konu ile ilgili olarak Albayrak Türk, Halkbank ve Vakıfbank flaş bir açıklamada bulundu. Bankalar tarafından yapılan açıklamada, zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde yer alan müşterilerin en geç 15 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunması gerektiği bildirildi.

Türkiye’de milyonlarca banka müşterisi kimi zaman banka hesaplarında kalan paraları unutabiliyorlar. Zaman hesabına uğrayan hesaplardan ise her yıl neredeyse yarım milyon TL’ye el konuluyor.

Açıklanan verilere göre, geçen sene 10 yıl içinde hiçbir işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesap açıldı ve içindeki toplam 217 milyon lira para sahibi başvuru yapmadığı için Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Milliyet’in haberine göre konuya ilişkin olarak açıklamada yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan katılım fonu, emanet ve alacakların listesini Şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin/mirasçılarının en geç 15 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan katılım fonu, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.”

Halkbank

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. 2020 yılı itibariyle zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesi, Bankamız internet sitesinde dört ay müddetle ilan edilecektir.

Listede bulunan mudilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir.
15 Haziran 2021 tarihine kadar işlem yapılmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Vakıfbank

Zamanaşımı listesinde isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat bakiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

e-Devlet hesabı üzerinden nasıl öğrenilir?

Bankada unutulan parası olup olmadığını merak eden vatandaşlar, e-Devlet uygulaması üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak, “Bu Yıl TMSF’ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama” seçeneği ile sorgulama yapabilirler.