GündemKamu

Bankada hesabı olan tüm vatandaşları ilgilendiren karar!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş bankacılık hizmetlerinden faydalanıyor. Bu kapsamda bankada hesabı bulunan tüm vatandaşları ilgilendiren bir karar alındı. Danıştay kararına göre, bankaların ‘hesap işletim ücreti’, ‘nakit avans ücreti’ gibi birtakım ücretlerin almasını hukuka aykırı değil. Bu nedenle bu ücretler tüketicilerden alınmaya devam edilecek.

Parasını bankalara yatıran herkesi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Bankalar tarafından kesilen ‘hesap işletim ücreti’ ile ilgili olarak Danıştay 10. Dairesi flaş bir karar aldı. Söz konusu karara göre, bankaların ‘hesap işletim ücreti’, ‘nakit avans ücreti’ gibi birtakım ücretlerin almasını hukuka aykırı değil.

Bankaların da maliyetleri var

Bankalar tarafından müşterilerden alınan bazı ücretlerin haksız olduğu iddiası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) karşı dava açılmıştı. Açılan davada tüketiciden alınan ‘hesap işletim ücreti’, ‘nakit avans ücreti’ gibi birtakım ücretlerin herhangi bir gidere dayanmadığı iddia edildi. BDDK tarafından yapılan savunmada ise “Yönetmeliğin ilgili maddeleri iptal edilirse, bu masraflar faize yansır. Faiz belirlenirken, masraflar alınmıyor. Bankaların da maliyetleri var. Dava konusu düzenleme kanuna ve kamu menfaatine uygun. Davanın reddi gerekir” denildi.

Görülen davada bankaların hesap işletim ücreti almasının hukuka aykırı olmadığına karar verildi.