Kamu

Banka müşterisi olan herkesi ilgilendiriyor! Yıl sonuna kadar sürecek

Banka müşterisi olan herkesi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) normalleşme döneminde bankaların müşterilerine kolaylık sağlayacakları konuları duyurdu. BBDK tarafından hazırlanan bildiride "Bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme talepleri karşılanmalı" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası bankalarda da değişiklikler meydana geldi. Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) normalleşme döneminde müşterilere sağlanacak kolaylıkları bankalara bildirdi. 11 maddeden oluşan bildiride, “Bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme talepleri karşılanmalı” ifadeleri kullanıldı.

Kredi kart limitleri kısıtlanmayacak

Kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğruldusunda tahsilat geçici bir süre ertelenecek. Makul ve somut gerekçeler olmadan kredi kart limitleri kısıtlanmayacak ve mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmeyecek.

Sigorta poliçesi

Kurum krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleşince tazmin koşulları oluşup oluşmadığının kendiliğinden sorgulanacak. Varsa kredi geri ödemesinin sigorta poliçesinden kolayca karşılanmasını sağlayacak sistemin işletilecek.

Emekli aylığı alanlara kolaylık

Emekli aylığı alan ve/veya 60 yaşın üzerindeki müşterilerin sık dışarı çıkamamalarından mütevellit ATM’den tek seferde aylıklarını çekebilmeleri, şubelerden ve çağrı merkezlerinden hızlı ve yeterli hizmet almalarının sağlanması, emekli aylıklarını alan müşterilerin aylıklarını almak istedikleri bankalarının değiştirilmesinde fiili engellerin kaldırılması ve taleplerin şikayete mahal verilmeksizin zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emeklinin şubelere gitmeye icbar edilmemesi (kart teslimi dahil) gerekli görülmektedir.

İlgili Makaleler