Ekonomi

Banka kredi ödemelerini aksatan herkesi ilgilendiren açıklama!

Corona virüsü pandemisi salgınında vatandaşlara güzel haber geldi. Bankalara kredi ödemelerini aksatan kişiler için sicil affı geliyor. Söz konusu hakkında açıklamada bulunan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Bu pandemi zamanında vatandaşlarımızın lehine çıkacak olan bir kanundur, vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ekonomik zorluk çeken bir çok vatandaş kredi ödemelerini aksatıyor. Bu nedenle milyonlarca kişiyi rahatlatacak sicil affı bekleniyor.

Sicil affı konusunda açıklamalarda bulunan Milletvekili Özkan Yalım şu ifadeleri kullandı:

“Kanuna eklenmesi teklif edilen yeni bir geçici maddeyle anapara ve taksit ödeme tarihi 20 Mayıs 2021 tarihinden önce olan, kullandığı kredilerin ödemelerini aksatan gerçek veya tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan yada bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin, karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdindeki kayıtları (sicilleri); söz konusu borçlarının ödenmesi gereken kısmının 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde finansal işlemlerde bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaması esası getiriliyor.
Ancak, bu şekilde getirilen sicil aflarına sadece kamu bankaları uyuyor. Diğer bankalar, bu tür kişilerin kredi başvurularını yapılan bu tür düzenlemelere rağmen dikkate almıyorlar. Dolayısıyla sicil affı sadece kamu bankalarının elini rahatlatıyor.”