Ekonomi

Banka kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor: 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren değişiyor!

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de alışverişlerde banka kartları daha yoğun kullanılmaya başladı. Özellikle hijyenik olması nedeniyle temassız işlemler tercih ediliyor. Son yapılan açıklamalara göre ise temassız ödemelerde işlem limiti 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren değişiyor.

Pandemi döneminde alışverişlerde temassız işlemler tercih edilmeye başlandı. Konuyla ilgili olarak Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, temassız ödemelerde işlem limiti 7 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 350 TL’ye çıkarıldığı bildirildi.

BKM tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Ödemelerin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlayan temassız ödemelere gösterilen ilgi ve güven giderek artıyor. Güvenli olmasının yanı sıra kullanıcılara hijyenik bir ödeme deneyimi sunan temassız ödemeler, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkân sunan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 350 TL’ye çıkartılıyor. 350 TL üzerindeki işlemler ise şifreli olarak yapılabilecek.