Ekonomi

Banka ile işi olan herkesi ilgilendiriyor: Artık şubeye gidilmeyecek!

Dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü alış veriş alışkanlıklarını da değiştirdi. Pek çok ülkede nakit para kullanımı azalırken, dijital bankacılık işlemlerine ilgi arttı. Türkiye’de bu ülkelerden biri. Ülkemizde bankalar corona virüsü yayılımının önüne geçmek için müşterileri dijital işlemlere yönlendirdiler. Bu kapsamda önümüzdeki aylarda bankaların bilgi sistemleri ve elektronik bankacılık hizmetlerine yönelik tebliği ile müşteriler ile yüz yüze gerçekleştirilen işlemlerin elektronik ortama taşınması planlanıyor.

Çin Wuhan’dan dünyaya yayılan ve Türkiye’de de tespit edilen corona virüsü salgını bankacılık işlemlerine yeni bir soluk getirdi. Bu dönemde bankalar corona virüsü yayılımının önüne geçmek için müşterilerini online işlemlerini yönlendirdiler.

Bu kapsamda BDDK’nın önümüzdeki aylarda bilgi sistemleri ve elektronik bankacılık hizmetlerine yönelik tebliği de online işlemlerin önünü açması planlanıyor. Böylelikle kimlik paylaşım sistemi üzerinden yapılacak doğrulama ile müşteriler ile yüz yüze iletişime gerek kalmadan işlemler online olarak gerçekleştirilebilecek.

Fİnansman şirketleri sözleşmesine yeni madde

Ayrıca sermaye piyasalarındaki 1.5 milyonu aşan yatırımcı sayısının artış dijital işlemlerin hacminin büyümesine neden olacak. Torba Yasa ile Bankacılık Kanunu’nda yapılan değişiklik ile sözleşmeler dijital iletişim araçları ile yapılabilecek. Müşteri kimlik doğrulaması bilişim cihazları üzerinden yapılacak.

Bu uygulama finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri ile müşterileri arasındaki sözleşmeler için de geçerli olacak. Müşteri ve finansal şirketler arasındaki düzenlemelere Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’ndaki “sözleşme şartları” hükmü de eklenecek. Böylece bankalar yüz yüze gelmeden işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

İlgili Makaleler