Ekonomi

Banka duyurdu: Şubeye gitmeyen müşterinin parası Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecek!

Bankalarda hesap açan pek çok kişi zaman içerisinde bu hesaplarını unutabiliyor. Bu kapsamda Denizbank yeni bir açıklamada bulundu. Banka açıklamasında zaman aşımı listesinde bulunan ancak kimliği ile başvurmayan müşterinin parasının Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredileceği bildirildi.

Denizbank 2021 yılı zamanaşımı listesini resmi internet sitesinden yayınladı. Banka zaman aşımı listesinde bulunanların şubeye başvurması gerektiğini söyledi. Başvuru yapmayanın parası ise Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecek.

Banka açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. maddesine göre, Bankalar nezdindeki yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü gelir kaydedilecek emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir. Bankamız müşterilerinin son 10 yıldır işlem, hareket görmeyen yatırım hesaplarının Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83.maddesi uyarınca, Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilmesi ve gelir kaydedilmesi söz konusudur.

Bu itibarla, aşağıdaki listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin 2021 yılında zamanaşımına uğrayacak olan hesaplar için sorgulama sonucunda belirtilen tarihe kadar, hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan emanet ve alacaklar ile bunlara ait faiz, kar payı ve diğer getiriler Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği/ Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecektir.