Sağlık

Balın cilde faydaları nelerdir? Bal maskesi nasıl yapılır?

BALIN FAYDALARI NELERDİR?

Pek çok doğal cilt bakımı maskesinin temel malzemeleri arasında yer alan balın bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi cildi yoğun nemlendirmesi, iltihabı önlemesi ve özellikle B vitaminleri bakımından zengin olmasıdır. 

B1 Vitamini: Cildin genel görünümünü geliştirir.

B2 Vitamini: Cildi serbest radikaller adı verilen ve oksidasyona neden olan moleküllere karşı korur.

B6 Vitamini: Yeni cilt hücrelerinin üretimi için gerekli bir vitamindir. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve dış faktörlere karşı koruma sağlar.

B3 Vitamini: İltihap önleyici özelliği vardır. Sivilce ve diğer iltihaplı cilt sorularının iyileşmesine katkıda bulunur. Cildi derinlemesine nemlendirir ve nemin uzun süre kalmasını sağlar.

C Vitamini: Cilt kuruluğunu ve kuruluğa bağlı olarak görülen kaşıntı, kızarıklık ve pullanma gibi sorunları önler. Antioksidan vitaminidir ve güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar.

Çinko: Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.

Yağlı ciltler için bal ve havuç maskesi

Yağ cildimiz için gereklidir cildimiz bu yağ sayesinde ciltte nemi hapseder ve cilt yumuşak kalır. Ancak fazla yağ, tozun cilt yüzeyinde birikmesine gözeneklerin tıkanmasına ve cildin aşırı parlamasına yol açar. Yağı dengelemek ve fazlasını almak için bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Bir büyük haşlanmış havuç

Bir yemek kaşığı bal

Havuçları ezdikten sonra balı karıştırın ve soğuması için buzdolabında 10 dk bekletin. Daha sonra yüzünüze uygulayın 15 dk bekletip ılık suyla cildinizi durulayın.

Kuru ve pullanan ciltler için bal maskesi

1 yumurta

1 yemek kaşığı bal

Yumurta ve balı bir kaseye koyun ve iyice karıştırın karışımı yüzünüze sürün. 20 dk bekledikten sonra, yumurta kuruyunca ılık suyla yıkayın.

Hassas ciltler için bal maskesi

Yarım muz
1 yumurta
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı yulaf
Yulafı, muzu ezdikten sonra bir cam kaseye alın. Yumurtayı, balı ekledikten sonra parmak uçlarınızla tüm yüzünüze, boynunuza sürün 15 dk bekletip ılık suyla durulayın.

Sivilcelere karşı bal maskesi

1 çay kaşığı yulaf
1 çay kaşığı portakal
1 çay kaşığı bal
Malzemeleri karıştırdıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak yüzünüze sürün. 15 dk bekletip ılık suyla yıkayın.

Kırışıklık ve ince çizgiler için bal maskesi

1 nar
1 yemek kaşığı bal
Macun haline getirdiğiniz narın içine 1 çorba kaşığı balı karıştırın ve yüze boyuna uygulayın. 30 dk bekletip haftada 2 ya da 3 kez uygulayın. Eğer lekeleriniz yoğunsa bu tarifin içine birkaç damla limon ekleyin.

Bir cevap yazın