Gündem

Balık yiyen kişi hayatını kaybetti! Ekipler harekete geçti

Olay, geçtiğimiz günlerde Van’da yaşandı. Balıkçı, kaya balığına benzettiği balon balığını pişirip fırıncı arkadaşıyla birlikte yemesinin ardından ikisi de zehirlendi. Hastaneye kaldırılan iki arkadaştan K.İ. hayatını kaybetti, diğerinin ise tedavisi devam ediyor. Bunun üzerine ekipler harekete geçti.

EKİPLER HAREKETE GEÇTİ

Bir kişinin ölümüyle sonuçlanan balık zehirlenmesinin ardından Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, il genelinde perakende ve balık tezgahlarında yapılan su ürünleri denetimleri esnasında zehirli balon balığı konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu.

Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir’in de katılımıyla yapılan denetimlerde, balıkların avlanabilir asgari boyları, balıkların tazeliği kontrol edilerek, son zamanlarda ülkede görülen zehirli balon balığı konusunda balıkçılar bilgilendirildi.

ZEHİRLİ BALON BALIĞINA DİKKAT

Kentteki balıkçılar ise balon balığının bir deniz canlısı olduğunu, Van Gölü’nde yaşamadığını belirterek, daha çok kaya balığına benzeyen zehirli balon balığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Balıkçılar, vatandaşın güvenilir balıkçılardan deniz ürünlerini satın alması konusunda önerilerde bulundu.