İzmir HaberleriManşet

Balçova’da kamusal terk alanı oranı yüzde 45’e düşürülecek

Balçova Belediyesi’nden satın aldıkları arsalara imar hakkı verilmediği için 50 yıldır mağdur olan vatandaşlarla ilgili tartışmalar, siyasiler arasında devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in vatandaşları oyaladığını ima ederek, eleştirilerini sıralamıştı. Söz konusu eleştirilere CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’tan yanıt geldi. Polat, “Tunç Başkan’ın Balçova arsa mağdurlarının sorunlarını çözecek şekilde planlama ile ilgili adım atması bazılarını sinirlendirmiş. Sayın Kaya çıkıp ‘hayal satıyorlar, insanların umutlarıyla oynuyorlar’ diyor. Tabi Sayın Kaya, ‘yaptım oldu’ zihniyetinin temsilcisi. Bilimsel yaklaşımlarla ortak akıl anlayışını Sayın Kaya bir türlü kavrayamıyor” dedi.

POLAT: BİLGİSİZCE KONUŞUYOR

AK Parti’li Kaya’nın açıklamalarını karalama çabası olarak değerlendiren CHP’li Polat, “Ne demiş Sayın Kaya; ‘Hazinenin ve ormanın yerine de kanun ise kanun çıkararak sorunu çözeceğiz’. İnsanların hakları, sağlıklı bir çevre, yaşanabilir kent gibi olgular ya da orman alanı, ağaçlandırılacak alan, jeolojik açıdan sakıncalı alan gibi kavramlar Sayın Kaya’ya yabancı. Mevcut sorun, asıl yağma ve talan gözlüğüyle bakılarak çözülemez. Sayın Kaya, Tunç Başkan’ın, Büyükşehir Belediyesi’nin icraatları üzerine bilgisizce konuşarak eleştiri yaptığını sanıyor” sözlerini kaydetti.

YENİ BİR İMAR PLANININ ÖNÜ AÇILIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Balçova Arsa Mağdurları için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren CHP’li Polat, “Bölgede tapulu parselleri içeren alana ilişkin imar planı 2011 yılında onandı ve plan halen yürürlükte. Yerleşmeye yönelik kısıtlayıcı sebepler söz konusu. Parsellerden alınması gereken kamusal kesinti miktarının yüzde 76 oranlarına ulaşması ve bu oranın yasal zayiat oranının çok üzerinde olması nedeniyle bugüne dek imar uygulaması gerçekleşemedi. Yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılı itibariyle Balçova Belediye Başkanlığı ile koordineli olarak imar planı revizyonu çalışmalarına başlandı. Etüt çalışmaları güncellendi, Kurum/kuruluş görüşlerinin alınması süreci tamamlanma aşamasına getirildi. Sonuç olarak 2011 onay tarihli imar planında öngörülen yüzde 76 kamusal terk oranının yüzde 45’e düşecek şekilde yeni bir imar planı çalışmasının önü açıldı. Vatandaşlara mülkiyet hakkının verilebilmesi için de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda bir komisyon kuruldu. Hazırlanan imar planları önümüzdeki günlerde meclis gündemine taşınacak. Bilimsel yaklaşımlarla ortak akıl anlayışı böyle bir şey. Hem mağduriyetleri ortadan kaldırmak hem de çevreye saygılı, yaşanabilir kent oluşturmak için daha ne yapılabilir Sayın Kaya?” açıklamasını yaptı. İlgili Haberler