GenelGündem

Bakanlıktan koronavirüs vakaları için yeni düzenleme

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs hastalarına yönelik yeni düzenleme yapıldı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı son düzenleme ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif olan ve izolasyon altına alınan çalışanların çalışma şartlarına yönelik yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre izolasyon süreleri tamamlanan çalışanlar PCR testine bakılmaksızın işlerine geri dönebilecekler.

Koronavirüs salgınının kontrolüne yönelik yapılan çalışmalar kapsamında yeni düzenlemeler yapıldı. Kovid-19 Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan yeni değerlendirmede “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon” bölümünde değişikliğe gidildi.

Yapılan yeni düzenlemeye göre izolasyonun sonlandırılması, PCR pozitifse PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda ise semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda olacak.

Değişiklik hastanede ya da yoğun bakımda yatan hastaları da kapsıyor. Koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastanede tedavi gören vakalarda PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren izolasyon süresi 14 gün olarak belirlendi. Yoğun bakımda tedavi gören vakalarda ise bu süre 20 gün.

Düzenlemede ayrıca öksürük ve koku, tat alma kaybı gibi duyularda değişiklik gözlendiği durumu da düşünüldü. Enfeksiyon iyileşmesine rağmen bu tip etkilerin birkaç hafta sürebileceği, öksürük veya tat/koku kaybının izolasyonun uzamasına neden olmayacağı belirtti.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu