Gündem

Bakanlıktan kolonya açıklaması! ‘Fiyat artışı olmayacak’

Türkiye'de koronavirüs tespit edilmesinin ardından vatandaşlar önlem amaçlı kolonyaya büyük ilgi gösterdi. Yoğun ilginin üzerine fırsatçılar kolonya fiyatlarını yükseltti. Bakanlık duruma müdahale etti. İşte detaylar...

Türkiye’de koronavirüs tespit edilmesinin ardından vatandaşlar kolonyaya büyük ilgi gösterdi. Vatandaşların yoğun ilginin üzerinde koronavirüs fırsatçıları kolonya fiyatlarını artırdı. Bakanlık bu duruma müdahale etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, koronavirüs riski ile mücadele sürecinde vatandaşların ihtiyaç ve taleplerinin karşılanabilmesi için özel sektörle işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi. Bakanlık bazı kolonya üreticilerinin kolonya fiyatlarını artırmayacağına söz verdiğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Corona Virüsü ile mücadele kapsamında etil alkol, kolonya ve dezenfektan üreticileri ile yapılan toplantıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kolonya ve dezenfektan üretiminin hammaddesi etil alkolün üreticilerimize arz edilebilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile koordinasyon halinde 13 Mart 2020 tarihinde EPDK’dan benzine etil alkol karıştırılması zorunluluğunun askıya alınmasını talep ettik. EPDK aynı gün tarihli toplantısında bu yönde karar aldı. Böylece kolonya ve dezenfektan üretiminde arz güvenliğini önemli ölçüde sağlamış olduk” denildi.
Bu süreçte, etil alkol üreticisi olan Konya Şeker, Türk Şeker, Tezkim ve Tarkim firmalarının arz talep dengesizliği dolayısıyla oluşan fiyat artışlarının önüne geçme konusunda milli bir duruş sergileyerek, irade gösterdiklerine vurgu yapıldı.

FİYAT ARTIRMAYACAKLAR

Açıklamada, “Günlük üretimleri toplam 335 bin litre olan bu firmalarımız, piyasada oluşan yüksek fiyatlarda indirime gittiler. Bu firmalarımız, ulusal ve bölgesel ölçekte çalışan kolonya ve dezenfektan üreticilerimizin tümüne en üst düzeyde gayret göstererek ürün tedarik etmektedirler. Bunun yanında kolonya üreticilerimizden de Deva Holding (Boğaziçi Kolonyaları), Eczacıbaşı (Selin Kolonyaları), Eyüp Sabri Tuncer, Evyap (Duru Kolonyaları), Eser, Marmara Kolonyaları-Senso Kozmetik, Pereja, Rebul firmaları salgın öncesi dönemde uyguladıkları fabrika ve ulusal zincir perakende satış fiyatlarını artırmayacaklarını taahhüt etmişlerdir. Diğer kolonya ve dezenfektan üreticilerimizin de aynı duyarlılık ve dayanışmayı göstereceklerini biliyoruz” ifadelerin kullanıldı.

Açıklamada, COVID-19 salgın riskine karşı başta sağlık emekçileri olmak üzere tüm kurumların olağanüstü çabaları ve milletin katkılarıyla ulusal bir mücadele yürütüldüğü dönemde, fırsatçılık yapanların da Ticaret Bakanlığı’na şikayet edilmesi gerektiği hatırlatıldı.