İzmir HaberleriManşet

Bakanlıktan İzmir’deki deprem konutları için flaş açıklama!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’de yapılan deprem konutları için flaş bir açıklamada bulundu. Deprem konutlarının fay hattında üzerinde bulunduğu iddialarını yanıtlayan bakanlık, “İzmir’de hiçbir şekilde aktif fay hattı üzerine konut yapılması söz konusu değildir.” İfadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Seferihisar’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, inşa edilmesi planlanan deprem konutlarına ilişkin açıklamada bulundu. Deprem konutlarının fay hattında üzerinde bulunduğu iddialarını yanıtlayan bakanlık konu hakkında yaptığı basın açıklamasında, “İzmir’de hiçbir şekilde aktif fay hattı üzerine konut yapılması söz konusu değildir.” İfadelerini kullandı.

Laboratuvar ortamında analiz yapılıyor

30 Ekim 2020’de meydana gelen İzmir depremi sonrası inşa edilecek deprem konutları için belirlenen alanın aktif fay hattı üzerinde yer aldığına ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İzmir’de deprem sonrası başlatılan rezerv konut alanı tespit çalışmaları kapsamında Bayraklı ilçesi sınırları içerisindeki 3 milyon 800 bin metrekarelik alanda, Bakanlığımızın teknik ekipleri ve bilim insanları tarafından jeolojik, jeoteknik, jeofizik çalışmalar ve MTA diri fay haritasında belirtilen faylara yönelik paleosismoloji çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu alanda sondaj çalışması ve sismik araştırma sonucu elde edilen verilerin laboratuvar ortamında analizleri yapılmaktadır.

Aktif fay hattı üzerine konut yapılması söz konusu değil

Deprem konutlarının yapılacağı alanın tespiti İzmir Büyükşehir ve İlçe Belediyeleriyle yapılan istişareler neticesinde gerçekleştirilmektedir. İzmir’de hiçbir şekilde aktif fay hattı üzerine konut yapılması söz konusu değildir. Tüm projelerimizde olduğu gibi Bayraklı’daki çalışmalarımızda da bilimsel temeller doğrultusunda ve ilgili kurumlarla istişare edilerek hareket edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunarız. Deprem konutlarının yapılacağı alanın tespiti İzmir Büyükşehir ve İlçe Belediyeleriyle yapılan istişareler neticesinde gerçekleştirilmektedir. İzmir’de hiçbir şekilde aktif fay hattı üzerine konut yapılması söz konusu değildir. Tüm projelerimizde olduğu gibi Bayraklı’daki çalışmalarımızda da bilimsel temeller doğrultusunda ve ilgili kurumlarla istişare edilerek hareket edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunarız.