Gündem

Bakanlıktan gençlere destek! 100bin TL hibe veriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükseltmek adına kırsalda yaşama fırsatı sunuyor. Tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira hibe desteği verecek. 

Dün Resmî Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile hayata geçirilecek proje, ilk etapta Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak. Destekten yararlanmak için projeler, hayvansal, bitkisel, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimine, depolanmasına ve paketlenmesine yönelik olacak. Projeyle genç nüfusun kırsalda istihdamı sağlanacak. Bu doğrultuda tarım ve hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimcilik desteklenecek. Aynı zamanda üretimin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik edilmesi sağlanarak, üretim miktarı ve kalite artırılacak. Kırsala yönlendirilen gençler, yapacağı sürdürülebilir yatırımlarla işletmelere örnek olacak.

GENÇLERE 1,4 MİLYAR LİRA

Genç kesimi  kırsala yönlendirmeyi amaçlayan proje,ihtiyaçlarını karşılayacak imkânlar konusunda adımlar da atılacak. Kırsalda riskli kerpiç ev kalmayacak. Köylerin yanına güvenli konutlar inşa edilecek.  Tarım ve Orman Bakanlığı 48 bin genç çiftçiye, büyükbaş ve küçükbaş projeleri için 1,1 milyar, arıcılık ve kanatlı projeleri için 182 milyon lira, bitkisel üretim projeleri için ise 134 milyon lira olmak üzere toplam 1 milyar 433 milyon lira hibe desteği verecek.

BİR MİLYON DEKARLIK ARAZİ 16 BİN ÇİFTÇİYE DAĞITILDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arazi dağıtım projeleri kapsamında bugüne kadar 16 bin 151 çiftçi ailesine hazine arazisi dağıtıldığını bildirdi. Pakdemirli, “Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Edirne, Aydın, Ankara, Yozgat, Iğdır, Kayseri, Kırklareli, Tekirdağ ve Çankırı olmak üzere toplam 15 ilde, 38 ilçede, 199 köy ve kasabada 1 milyon 43 bin 620 dekar hazine arazisini 16 bin 151 çiftçi ailesine çiftçilik yapmak şartıyla dağıttık” ifadelerini kullandı. Dağıtılan topraklar bölünemez ve kamu yararı hariç tarımsal üretim dışında kullanılamaz. Bu araziler başkalarına devredilemez.

UZMAN ELLER PROJESİ

Baknlık açık?lmasındn sonr kırsal üretimine meraklı vatandaşlar Uzman Eller projesinin şartlarını merak edip araştırma yapıyor. Peki, Devletten köyüne dönene 100 bin TL verilecek! Şartları nelerdir?.

ŞARTLAR NE?

Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren meslek yüksekokulları veya üniversite mezunu olmak.

Daha önce hibeden yararlanmamış olmak.

Başvuru tarihi itibarıyla askerlik görevi ve cezai hükümlülüğü devam eden veya denetimli serbestliği olan kişi olmamak.

Sigortalı çalışıyor olmamak.

Vergi mükellefi olmamak.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Projeden yararlanmak isteyenler ön başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığının web sitesi üzerinden (www.tarimorman.gov.tr) yapacak. Kesin başvurular ise girişimcinin ikamet ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu bakanlığın il müdürlüklerine şahsen gerçekleştirilecek.

Hibeler için gerekli kaynak Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi’nden karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme yapılacak.

Başvuru için 40 gün süre var.

PROJE NELERE DESTEK VERİYOR?

Destekten yararlanmak için projeler hayvansal (büyükbaş, küçükbaş arı…), bitkisel (fide, süs bitkisi, meyve, mantar…), su ürünleri (alabalık, yayın balığı, midye…), yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimi, depolanması ve paketlenmesine yönelik olacak. Projeyle genç nüfusun kırsalda istihdamı sağlanacak.

Bir cevap yazın