Gündem

Bakanlıktan flaş uyarı! 65 yaş üzeri seyahat izin belgesi nerede ve nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üzeri vatandaşları ilgilendiren açıklama geldi. Yapılan açıklamada, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat izin belgesinin nereden ve nasıl alındığı tekrar hatırlatıldı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlar, başvuru yaparak özel izinle seyahat edebiliyorlar. İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üzeri vatandaşları ilgilendiren açıklama geldi. Yapılan hatırlatma açıklamasında, “65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için seyahat izin belgeri e-devlet, İçişleri Bakanlığı E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden verilmektedir. Seyahat izin belgeleri kaymakamlıklar/valiliklerden kesinlikle verilmemektedir.” ifadeleri yer aldı.

İçişleri Bakanlığı, seyahat izni verilen 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaş ile refakatçilerinin sayısının 416 bin 598 olduğunu bildirdi.

65 YAŞ ÜZERİ SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlar ve refakatçileri için seyahat izin belgelerinin, e-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden verildiği anımsatıldı.

Söz konusu seyahat izin belgelerinin kaymakamlık ya da valiliklerden kesinlikle verilmediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden bugün saat 12.30 itibarıyla seyahat izin belgesi başvurusu onaylanan 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaş sayısı 190 bin 679’dur. Başvuran ve yanındakiler dahil toplam kişi sayısı ise 416 bin 598’dir.

Ayrıca bazı basın yayın kuruluşlarımızda yer alan “Kaymakamlık ve valilikler önünde yığılma var” şeklindeki haberler tamamen asılsızdır. Haberlerin yapıldığı yer, Bağcılar Kaymakamlığı olup vatandaşlarımız buraya bilgi almak/danışma amaçlı gelmiştir. Bu amaçla kaymakamlığa gelen toplam 15 vatandaşımız, gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra gönderilmiştir. 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız, seyahat izin belgelerini, e-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden dün itibarıyla kesintisiz bir şekilde almaya devam etmektedir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu