Ekonomi

Bakanlık’tan erkek öğrenciler için 495 TL, kız öğrenciler için 675 TL yardım!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle uzaktan eğitim ile bu dönemi kapatan okullar tekrar 31 Ağustos’ta açılacak. Ancak salgın nedeniyle maddi zorluk yaşayan aileler eğitim masrafları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’na başvuruda bulunabilir. Bakanlık, fakir ve muhtaç durumda bulunan ailelere 9 aylık yardımda bulunuyor. Ödemeler erkek öğrenciler için 495 TL, kız öğrenciler için 675 TL olarak yapılıyor.

Bu sene corona virüsü Türkiye’de eğitimi de etkiledi. Milyonlarca öğrenci 2. Dönemi uzaktan eğitim ile kapattı. Okulların ne zaman açılacağı merak edilirken MEB 81 ile genelge gönderdi. Genelgeye göre okullar tekrar 31 Ağustos tarihinde açılacak. Salgın sürecinde ekonomik olarak zor durumda olan ve çocuklarını okula yollamakta zorluk çekecek olan aileler ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’na başvuruda bulunabilir.

9 aylık ödeme yapılıyor

Sadece salgın sürecinde değil normal zamanlarda da maddi zorluk çekenlere destek olan Bakanlık, ailelere şartlı eğitim yardımı veriyor. Bu kapsamda ortaöğretim düzeyinde olan erkek öğrenci için 9 ay için 495TL, kız öğrenci için 675 TL ödeme yapılıyor.

Şartlı eğitim yardımı kimlere verilir?

Bakanlığın şartlı eğitim yardımı sosyal güvencesi olmayan, fakir ve muhtaç durumda bulunan ailelere çocuklarını okula göndermeleri şartıyla veriliyor. 9 aylık yapılan ödeme kapsamunda İlköğretim erkek öğrenci için aylık 45 TL, kız öğrenci için aylık 50 TL Ortaöğretim erkek öğrenci için aylık 55 TL, kız öğrenci için aylık 75 TL ödeme yapılıyor. Ödemeler 2 ayda bir toplu olarak alınıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu