Gündem

Bakanlıktan 81 ile flaş genelge! Yarın başlıyor!

Alınan son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı koronavirüs ile mücadele kapsamında virüsün yayılmasını engellemek amacıyla 81 ile genelge gönderdi. "Kovid-19 Tedbirleri Denetimleri" konulu genelgede kontrollü sosyal hayat döneminde kurallar denetlenecek. Yarın ülke genelinde başlayacak olan denetlemede tedbirlere uymayan vatandaşlara idari para cezası kesilecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan alınan son dakika haberine göre koronavirüs ile mücadele kapsamında virüsün yayılmasını engellemek amacıyla 81 ile “Kovid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge gönderildi. 81 ile gönderilen genelgede kurallara uyulup uyulmadığı yarın denetlenmeye başlayacakken kuralları ihmal edenlere idari para cezası uygulanacağı öğrenildi.

Yarın ülke genelinde yapılacak denetimlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN”

Tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “Sağlık hepimiz için” mottosu ile 19 Ağustos Çarşamba günü yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirilecek.

Valilerin yönetim ve koordinasyonunda ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar, halı sahalar, bilardo salonları ve bilumum yaşam alanlarında gerçekleştirilecek.Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği halka açık park, bahçe, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenmiş diğer kuralların denetimine yönelik gerekli planlama ve hazırlıklar yapılacak.

DENETİM EKİPLERİ OLUŞACAK

Denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

İDARİ PARA CEZASI

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.