Ekonomi

Bakanlık Ziraat Bankası ile anlaşma imzaladı: 1 yıl ödemesiz kredi veriliyor!

Binlerce kişiye kredi müjdesi verildi. Tarım ve Orman Bakanlığı İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Ziraat Bankası arasında imzalanan anlaşma ile köyüne dönene 1 yıl ödemesiz kredi verileceği açıklandı. Kamu bankası tarafından yapılan basın açıklamasında projeden yararlanan her üretici 150.000 TL’ye kadar kredi kullanabildiği bildirildi.

Ziraat Bankası “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi ile 84 ay vadeli 150 bin TL’ye kadar faizsiz kredi veriyor. Banka 14 ilde kredi kullandırılmaya başlandığını açıkladı.

Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf proje ile ilgili açıklamasında, “Geçtiğimiz yıl eylül ayında Tokat Valiliği ile ilk protokolümüzü imzalayarak projemizi başlattık. Bugün protokol imzalayarak projeye katılan Valiliklerimizin sayısı 32’ye ulaştı. Potansiyel üreticilerin belirlenmesi, hayvan seçimi, yem alınacak ve et satılacak firmaların belirlenmesi gibi gerekli hazırlıklarını tamamlayan Valiliklerimizin bulunduğu 14 ilimizde üreticilerimiz kredi kullanarak koyunlarını teslim almaya başladılar. Proje kapsamında yaklaşık 1.250 üreticimize teslim edilen koyun sayısı kısa sürede 120 bine ulaştı. Valiliklerimizden aldığımız geri bildirimler, üreticilerimizin projeye olan yoğun ilgisi ve kısa sürede geldiğimiz aşama, projemizin hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kredi faizleri sıfıra kadar düşebilir

Ziraat Bankası projeye başvuranları damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi, yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandırdığını açıkladı. Ayrıca projeden yararlanan her üretici 150.000 TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. Yapılan açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan faiz desteği ile üreticilerin 100.000 TL’ye kadar olan kredilerinin faizi sıfıra kadar düşebileceği de belirtildi.

Projeye başvuru nasıl yapılır?

Ziraat Bankası projesine başvuru yapmak için İl ve İlçelerde bulunan Tarım Müdürlüklerine müracaatta bulunmak gerekiyor.