Gündem

Bakanlık uyardı! Bayramda sakın bunları yapmayın!

Kurban Bayramı'na birkaç gün kala Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara önemli uyarılar yapıldı. Bakanlık, bayramda uyulması gereken hijyen ve sağlıklı beslenmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanlığı tarafından Kurban Bayramı’na birkaç gün kala vatandaşlara önemli uyarılar yapıldı. Bakanlık, bayramda uyulması gereken hijyen ve sağlıklı beslenmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan uyarılara göre, sindirimde yol açtığı için etlerin buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmeleri gerekiyor. Öte yandan kurban etinin buzdolabında dinlendirildikten sonra dondurularak saklanması öneriliyor.

MASKE-MESAFE KURALI ŞARTI

Etin kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında el hijyeni, maske ve sosyal mesafe gibi kurallar kesinlikle ihmal edilmemeli.

BUZDOLABINDA BİRKAÇ GÜN BEKLETİN

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açıyor. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalarının kurban etlerini hemen tüketmemeleri, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmeleri gerekiyor.

KALP HASTALARI DİKKAT

Sakatat tüketiminin de arttığı Kurban Bayramı’nda özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyanların sakatat tüketiminden kaçınmaları isteniyor.

HAŞLAMA YA DA IZGARA YÖNETİMİ TERCİH EDİLMELİ

Kurban Bayramı’nda, etin tüketim miktarının yanı sıra pişirme yöntemlerine de dikkat edilmesi gerekiyor. Bu bakımdan etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmesi, kızartmalardan kaçınılması uyarısında bulunuluyor.

Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemesi gerekiyor.

Etlerin kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemesine, hayvanlardan geçen bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığının akıldan çıkarılmamasına vurgu yapılıyor.

ÖNCE DİNLENDİRİN SONRA DONDURUN

Kurban etinin buzdolabında dinlendirildikten sonra dondurularak saklanması öneriliyor.

KÜÇÜK PARÇALARA AYIRARAK BUZDOLABI POŞETLERİNDE SAKLAYIN

Kurban etlerinin büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılması ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması gerekiyor.

SEBZE VE YOĞURT TAKVİYESİ

Bayram süresince etin, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda, çeşitlilik yaratmak için diğer besin grupları olan süt grubu (süt, yoğurt, ayran, peynir) ekmek grubu (tahıl; makarna, bulgur, pirinç ) sebze grubu ve meyve grubuyla aynı öğünde tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu