Gündem

Bakanlık tekrar harekete geçti: Vergi kaçağını ihbar edene ödül!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla ihbar sistemini devreye soktu. Bu sistemle vergi kaçakçılığına karşı mücadele güçlenirken, ihbar eden vatandaşlara ödül verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in liderliğinde, vergi kayıplarını önlemek için yeni bir strateji uygulanmaya başlandı. İşletmelerin KDV kaçırmalarını engellemek amacıyla başlatılan ihbar sistemi, vatandaşların aktif katılımını sağlayarak vergi kaçakçılığıyla mücadeleye destek olmayı hedefliyor.

Vatandaşlar ihbar ederse ikramiye kazanacak

Vergi kayıplarını bildiren vatandaşlara ödül verilmesi kararıyla vergi kaçakçılığına karşı daha etkili bir mücadele yürütülecek. İhbarcı vatandaşlara, verdikleri bilgilerin doğruluğu doğrultusunda vergi ve vergi ziyaı cezasının %10’u üzerinden ikramiye ödenecek.

İkramiyenin detayları

İhbar ikramiyesi, ihbarcı vatandaşın verdiği bilgilerin doğruluğu belirlendikten sonra hesaplanacak. Bu ikramiyenin bir kısmı ihbarcıya nakit olarak ödenecekken, geri kalan kısmı vergi kaçağından tahsil edilen miktarla ödenecek.

Vergi kaçakçılığına karşı sıkı denetimler devam ediyor

Son vergi artışlarıyla birlikte vergi kaçakçılığının tavan yaptığı dönemde, Hazine ve Maliye Bakanlığı sıkı denetimlerini sürdürüyor. Bu yeni adım, vergi kaçakçılarının cezalandırılmasını sağlayarak vergi gelirlerinin artırılmasına katkı sağlayacak.