Ekonomi

Bakanlık projesine katılan kadınlar aylık 6 bin TL kazanıyor!

Türkiye’de kadınlar kendilerine iş kurabilmenin ve para kazanmanın yollarını araştırıyorlar. Devletin kadınlar için hayata geçirdiği çeşitli projeler bulunuyor. Bunlardan biri de İpek böcekçiliği. İzmir’de 14 kadın Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hazırladığı ipekböcekçiliği projesine katılarak aylık 6 bine varan kazanç elde ettiği öğrenildi.

Kadınların iş hayatındaki payının çoğalması için Tarım ve Orman Bakanlığı 9 ay önce önemli bir proje başlattı. Eskiden ipekböcekçiliğinde önemli bir yere sahip olan Ödemiş’te gerçekleştirilen proje için 14 kadına özel bir bina tahsis edildi.

Dut yapraklarıyla besliyorlar

Bakanlıktan ipekböcekçiliği eğitimi alan 14 gönüllü kadın, binada böcekleri dut yapraklarıyla besliyorlar ve kozalak elde ediyorlar. Kozalakları satan kadınlar ipek böcekçiliği sayesinde aylık 3 – 6 bin TL arasında gelir sağlayabiliyorlar.

Kozabirlik’ten gelen kadınların para kazanmak dışındaki amaçları ise ipek böcekçiliğinin önemli merkezleri arasında olan Ödemiş’in yeniden eski zamanlarına dönmesi olduğu biliniyor.