Kültür Sanat

Bakanlık duyurdu: Türkiye’nin Oscar adayı belli oldu!

Kültür ve Turizm Bakanlığı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayının belli olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayı, Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” adlı film oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Resmi twitter hesabı üzerinden açıklama yapan bakanlık, Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayının belli olduğunu duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayı, Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” adlı filmi oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Seçici Kurul’un bugün gerçekleştirdiği toplantıda Sinema Güç Birliğine başvuran 23 film değerlendirildi.
Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” filmi kurul tarafından Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar adayı olarak belirlendi.

“7. Koğuştaki Mucize”

Türkiye’nin Oscar adayı olan film kızı ile aynı zekâ yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediniyor.
Filmde, 1983 yılında Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan “Memo” görülür.

Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın ise tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir.
Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur gibi isimler yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu