Gündemİzmir Haberleri

Bakanlık duyurdu! Türkiye genelinde başladı

Türkiye genelinde koronavirüs görülme sıklığı ve hastalığın sıklığının saptanmasına yönelik tarama çalışmasının ikincisi başladı. Filyasyon ekipleri tarafından yürütülen çalışmada belirlenen her haneden 1 kişiye koronavirüs testi yapılacak. Bu bağlamda İzmir'de 810 hane ziyaret edilecek. 

Sağlık Bakanlığı tarafından TÜİK işbirliği ile Türkiye genelinde koronavirüs görülme sıklığı ve hastalığın sıklığının saptanmasına yönelik tarama çalışmasının ikincisi başlatıldı. Filyasyon ekipleri yürütülen çalışmada belirlenen her haneden 1 kişiye koronavirüs testi yapacak. Bu bağlamda İzmir’de 810 hane ziyaret edilecek.

Türkiye’de ulusal düzeyde hastalık prevalansını ve geçirilmiş hastalık düzeylerini saptamak amacıyla ikincisi başlatılan kesitsel çalışmanın veri toplama süresi 5-15 gün olarak belirlendi.

TÜRKİYE GENELİNİ KAPSIYOR

15-30 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan çalışma illerin büyüklüğü ve hanelerdeki kişilere ulaşma süresiyle ilgili olarak değişkenlik gösterebilecek. Araştırma Türkiye’deki tüm illeri ve tüm yaş gruplarını kapsıyor.

İZMİR’DE 810 HANE ZİYARET EDİLECEK

TÜİK tarafından hesaplanan örnekleme büyüklüğüne göre hangi ilde kaç haneye gidilmesi gerektiği belirlendi. Buna göre tüm Türkiye’de toplam ulaşılması gereken hane sayısı 31 bin 280. Büyük illerden; İstanbul’da 5 bin 380, Ankara’da 2 bin 310 ve İzmir’de bin 810 hane ziyaret edilecekken küçük illerde ise bu sayılar; Bayburt’ta 30, Tunceli’de 40, Ardahan, Gümüşhane ve Iğdır’da da 50 olarak belirlendi.

Filyasyon ekipleri tarafından yürütülecek araştırmada kişilerden kan ve COVID-19 Rehberi’ne uygun olarak sürüntü örneği alınacak. Ulaşılan her haneden çalışma için 1 kişi seçilecek. Ülkemizde koronavirüs prevalansı ve geçirilmiş hastalık düzeylerinin doğru bir şekilde saptanabilmesi için kişiler haneden rasgele seçilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu