Gündem

Bakanlık duyurdu! Binlerce personeli ilgilendiren kararlar!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya hızla yayıldı. Dünyayı tehdit eden virüs vatandaşları korku ve paniğe sürüklerken Türkiye'de de koronavirüsü tespit edildi. Türkiye'de tespit edilen koronavirüsü sonrası Sağlık Bakanlığı sağlık personellerini görevlerinin başına çağırarak tüm yıllık izinlerini iptal etmişti. Sağlık Bakanlığı tarafından binlerce personeli ilgilendirecek duyuru yayınlandı. İşte detaylar...

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre binlerce personeli yakından ilgilendirecek yeni bir duyuru yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni duyuruda, ” COVİD-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesini teminen Bakanlık Makamından alınan 13/03/2020 tarihli ve 1917 sayılı Olur ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13/3/2020 tarihli ve E.12385 sayılı yazıları çerçevesinde Bakanlığımız Merkez ve Taşra teşkilatında görev yapan personelimizin izinlerine yönelik düzenleme yapılarak 13/03/2020 tarihli ve 912 sayılı yazılarımızla teşkilatımıza duyurulmuş idi. COVID-19 salgını ile mücadelede gelinen süreçte pandemi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptıkları düzenlemeler sebebiyle sağlık kuruluşlarına başvurularda bir miktar azalma olduğu görüldüğünden bu doğrultuda personelimizin izinlerine yönelik ilave düzenlemeler yapılarak merkez ve taşra teşkilatımıza dağıtılmıştır.” denildi.

BAKANLIK YENİ KARARLARI AÇIKLADI
Ayrıca yayımlanan yeni karar açıklandı. Bakanlık tarafından açıklanan kararlar şöyle:

Genelgeye göre ; kadın memurlara , analık izni sonrasında talepleri doğrultusunda ücretsiz izin verilecek, hamile olan kadın memurlar, gün itibariyle 12 gün idari izinli sayılacak, yıllık izin istemeleri halinde bu da karşılanacak. Engelli statüsündeki personelin bugünden itibaren 12 gün idari izinli sayılması, artabilecek ihtiyaç durumunda ise tüm izinlerin iptali söz konusu olacak. Yazıda dikkat çeken başlıklar şu şekilde:

• Kadın memurlara, analık izni sonrasında talepleri halinde ücretsiz izin verilecek.

• Hamile olan kadın memurlar, bugünden itibaren on iki gün idari izinli sayılacaklar. Yıllık izin isterlerse de bu da karşılanacak
• Engelli statüsünde istihdam edilenler bugünden itibaren 12 gün idari izinli sayılacak.

• Çalışan eşlerden her ikiside bakanlık personeli ise ve ilköğretim ve okul öncesinde çocukları varsa yıllık izin talepleri halinde kadın çalışana öncelik verilmek şartıyla hizmeti aksatmayacak şekilde bir planlama yapılarak kurum amirleri değerlendirecek.

• Şua izinleri amirlerin uygun gördüğü zaman diliminde kullanılacak

• Sağlık hizmet sunumunda artan bir ihtiyaç olursa söz konusu izinler sonlandırılacak, (amirlere yetki verildi) İzin kullananlar il dışına çıkamayacak.