Gündem

Bakanlık duyurdu! 81 il valiliğine pazar yerleri hakkında genelge!

Alınan son dakika bilgisine göre İçişleri Bakanlığı koronavirüsü ile mücadele kapsamında 81 il valiliğine genelge gönderdi. Gönderilen genelgede ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarda giyim, oyuncak vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyeceği bildirildi. İşte detaylar...

Alınan son dakika bilgisine göre İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile koronavirüsü ile mücadele kapsamında pazar yerleri ile ilgili genelge gönderdi.

ZARURİ OLMAYAN İHTİYAÇ MADDELERİN SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK
Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27.03.2020 tarihinde saat 17.00 itibarıyla geçici bir süreliğine durdurulacak.

Temel gıda/temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, Valilik ve Kaymakamlıklarca belediyeler ile işbirliği içinde, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak.

TEZGAHLARIN ARASINDA EN AZ 3 METRE OLACAK
Mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek.

Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak.

Pazar/satış yerleri en geç saat 19:00’a kadar faaliyet yürütebilecek; buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacak.