Ekonomi

Bakanlık açıkladı: KDV farkı iade edilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, velilere müjdeyi verdi. Özel eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşmesinden sonra velilerin merakla beklediği açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yapılan KDV indiriminin öğrenci velisi veya kursiyerlere iade edilmesi gerektiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce il milli eğitim müdürlüklerine, yüzde 8 Katma Değer Vergisi (KDV) oranına tabi eğitim ve öğretim hizmetindeki KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi ile ilgili yazı gönderildi. Yazıda, özel okullar da dahil, özel öğretim kurumlarının, eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan KDV’de yapılan indirimi, öğrenci velisi veya kursiyerlere iade edilmesi konusunda uyardı. Yazıda, Cumhurbaşkanı Kararı ile üniversiteler, yüksekokullar ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki özel okullar da dahil, eğitim kurumlarında, 1 Eylül 2020 ila 30 Haziran 2021 arasında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için vergi oranının yüzde 1 olarak uygulanacağı anımsatıldı.

ÖDEME YAPMAYAN KURUMA PARA CEZASI

İllere iletilen yazıda, “Yapılan bu değişikliğin gereği olarak ilgili kanun kapsamında faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarının sözü edilen tarihler arasında verecekleri eğitim ve öğretim hizmetinin karşılığı olarak belirledikleri öğrenim ücretlerine katma değer vergisi oranını yüzde 1 olarak yansıtmaları, 1 Eylül 2020-30 Haziran 2021’de (bu tarihler dahil) verilecek eğitim ve öğretim hizmetleri için öğrenim ücretini önceden alan kurumların ise KDV farkını öğrenci velisine veya kursiyere iade edilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı. Yazıda, KDV oranında para iadesini yapmayanlara da Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 7. maddesinin ikinci fıkrası gereğince idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Bu konuda faaliyette bulunan özel öğretim kurumlarının uyarıldığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu