Gündem

Bakanlık açıkladı: Binlerce kişiye ceza kesildi!

İçişleri Bakanlığı corona virüsü salgınına karşı uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlık açıklamasında “19 -26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 61 kişiye adli ya da idari işlem uygulanmıştır.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de her gün binlerce kişinin corona virüsü test sonucu pozitif çıkıyor. Artan vakaların azalması için Ramazan ayında hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması 19.00 -05.00 saatleri arasında uygulanmaya başlandı. Kısıtlama kurallarını ihlal edenler ile ilgili olarak ise İçişleri Bakanlığı yeni bir açıklamada bulundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

”Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadelede temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenerek, uygulamaya geçirilmiştir.

Gelinen aşamada mutasyona uğrayan virüsün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı gibi ülkemizde de görülen varyantlar sebebiyle hasta sayılarında artış yaşanmaktadır. Vaka sayılarında son dönemde yaşanan bu artış nedeniyle ülke genelinde “kısmi kapanma” uygulamasına geçilmiştir.

Kısmi kapanma döneminde, hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması 19.00 -05.00 saatleri arasında, hafta sonlarında ise; cuma günü saat 19.00’da başlayıp cumartesi ve pazar günün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00’te bitecek şekilde uygulanmaktadır.

Bu kapsamda 19 -26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 61 kişiye adli ya da idari işlem uygulanmıştır.

Salgınla mücadelemiz sona erip, tam normalleşme sürecine geçinceye kadar temizlik, maske ve mesafe olmak üzere diğer kurallara uymayı sürdürmeliyiz.”