Gündem

Bakanlık açıkladı! 20 yaş altı engelli bireyler sokağa çıkabilecek

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ie yolladığı genelgede 20 yaş altı engelli bireylerin sokağa çıkmalarına izin verildiği bildirildi. Gerekli tedbirlerle evlerinden çıkmasına izin verilen engelli bireyler, park ve bahçelerde dolaşabilecek. 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle 20 yaş altındakilere de sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgede 20 yaş altı engelli bireyleri kurallara uygun bir biçimde gerekli tedbirleri aldıklar taktirde dışarı çıkmalarına izin verildi.

PARK VE BAHÇELERDE DOLAŞABİLECEKLER

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgeyle, 20 yaş altındaki ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verildi. Bakanlık, 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi.

RUHSAL VE FİZİKSEL SAĞLIKLARI OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR
Genelgede, 20 yaş altındakilerin koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmalarının, geçici olarak yasaklandığı hatırlatıldı. 01 Ocak 2000 sonrası doğmuş, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceği ifade edildi.

Bu kapsamda, otizm ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanı konulmuş ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlerin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilmesi istendi. Ayrıca, valilik ve kaymakamlıklardan uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, çocuk ve gençler ile ailelerinin herhangi bir şekilde mağduriyetlerine mahal verilmemesi istendi.

Etiketler

İlgili Makaleler