ManşetSağlık

Bakanı Koca corona virüsü aşısının fiyatını açıkladı!

Corona virüsü salgınında aşı açıklamaları peş peşe yapıldı. Türkiye’de ise vatandaşlar aşıların kaç paraya vatandaşa yapılacağını merak ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü aşısının fiyatını açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi alan corona virüsü pandemisine karşı aşı müjdeleri verilmeye başlandı. Türkiye’de ise vatandaşlar aşıları kaç paraya yaptırabileceklerini merak ediyorlar. Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca konuyla ilgili olarak Hürriyet’ten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na açıklamada bulundu. Müftüoğlu tarafından yapılan açıklamada, aşının ücretsiz olarak herkese yapılabileceği söylendi.

Müftüoğlu konuyla ilgili olarak, “Pek çok ülke gibi (mesela Japonya, İngiltere) bizde de aşının ücretsiz uygulanacağı düşüncesindeyim. Birkaç hafta önce Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ile yaptığım görüşmede de Sayın Bakan bana açık ve net olarak uygulamaya Çin aşısıyla başlanacağını, ilk iki ay içerisinde risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacağını açıklamıştı. Kanaatim o ki aşı bizde de ücretsiz yapılacak. Ama bilelim ki öncelik risk grubundakilerin olacak” dedi.

Türkiye Çin Aşısı İle Yola Çıkıyor

Müftüoğlu Türkiye’nin Çin aşısı ile yola çıktığını belirttiği açıklamasında, “Pfizer-BioNTech ikilisi ‘Yıl sonuna kadar en fazla 20 milyon insana yetecek kadar aşı üretebilirim’ diyor. Gelecek yıl için de en fazla 600-650 milyon kişiye yetecek kadar aşıyı üretebilmeyi taahhüt ediyor. Amerika’nın 300, Avrupa Birliği’nin 200, İngiltere’nin 50, Kore ve Japonya’nın 100’er milyon doz aşı siparişi verdikleri eğer doğruysa -ki doğru olduğu anlaşılıyor- özellikle mRNA aşısına hepimizin ulaşması maalesef mümkün görünmüyor. Bu nedenle bazı ülkelerde Çin ve Rus aşılarının da kullanılacağı anlaşılıyor. Biz de zaten yola Çin aşısıyla çıkıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’de son corona virüsü vaka tablosuna göre ise, 5 bin 532 kişinin daha pozitif çıktığı öğrenildi.